صفحه اصلی لیست برنامه ها پیست اسکی شیرباد
easy
کوهنوردی

کوهنوردی

پیست اسکی شیرباد

قله شیرباد بلندترین قله رشته‌کوه بینالود و بلندترین ارتفاع در سه استان خراسان است و به همین دلیل به «بام خراسان» شهرت دارد. این قله در دامنه‌های شمالی به دره نهل زشک و دره دولت‌آباد چناران و در دامنه جنوبی به روستای بوژان در نزدیکی شهر نیشابور منتهی شده است و به دلیل اشراف به دره زشک، بوژان، دره خرو و دره‌های سرسبز اطراف دارای چشم‌انداز زیبایی است.


در دامنه شمال شرقی قله پیست اسکی واقع شده است که به دره دولت‌آباد منتهی می‌شود. مدتی است که این ورزش گسترش یافته است، ورزش اسکی اهمیت ویژه‌ای در فصل زمستان دارد، زیرا اکثر رشته‌های میدانی به دلیل شرایط جوی به مشکل برمی‌خورند که اسکی می‌تواند بیشتر ورزشکاران و علاقه‌مندان را در این فصل سال راضی کند. اسکی تنها رشته‌ای است که اعضای خانواده در کنار هم در یک مجموعه ورزشی می‌توانند آموزش ببیند و بدون دغدغه نسبت به مسائل اطراف این ورزش را ادامه بدهند.


پیست اسکی شیرباد در استان خراسان رضوی واقع است. از پیست اسکی شیرباد تا روستای دولت‌آباد ۱۸ کیلومتر و از دولت‌آباد تا مشهد حدود بیست کیلومتر راه است که البته مسیر دولت‌آباد تا پیست راه کوهستانی و شوسه است. به دلیل قرار گرفتن پیست در دامنه بلندترین قله استان خراسان در بیشتر ماه‌های سال برف‌گیر است و مساحت ۵۰۰ هکتاری آن فضایی مناسب برای تفریح سالم جوانان در کنار خانواده‌هایشان فراهم کرده است.


پیست اسکی شیرباد با قدمتی 8 ساله تنها پیست اسکی شرق کشور در سال ۱۳۸۸ با بررسی‌های فنی و با هزینه‌ای بیش از چهار میلیارد تومان طی دو سال توسط افراد کاملا مجرب و حرفه‌ای در ارتفاعات رشته کوه بینالود احداث شد. این پیست در طول سال به مدت پنج ماه از اواسط آذر ماه تا اواسط فروردین قابل استفاده است.


امکانات پیست


طول مسیر پیست اسکی شیرباد ۱۲۰۰ متر است. با توجه به فراهم بودن لوازم اسکی و در اختیار قرار دادن آن‌ها به علاقه‌مندان زمینه برای گسترش این ورزش محیاست و کلاس‌های آموزشی متعددی توسط هیئت اسکی خراسان رضوی برگزار می‌شود. در حال حاضر بالغ بر ۵۰۰ نفر اسکی‌باز در سطح استان خراسان رضوی در حال فعالیت می‌باشند. امکانات این پیست شامل یک دستگاه بالابر تله اسکی، لوازم اسکی و رستوران و کافی‌شاپ است همچنین برای راحتی حال مسافران و ورزشکاران خوابگاهی نیز در نزدیک پیست تعبیه شده است.


 


تله اسکی به طول ۹۰۰ متر علاقه‌مندان را تا ارتفاعات بالا می‌برد و پس از آن ورزشکاران و دوستداران طبیعت علاوه بر استفاده از منظره زیبای این پیست می‌توانند با طی مسیری هزار و دویست متری لذت یک اسکی مطمئن و فرح‌بخش را تجربه کنند. ساختمان سه طبقه‌ای به منظور استقرار امکانات و تجهیزات لازم و همچنین راه‌اندازی یک رستوران و کافی‌شاپ و چندین سوئیت برای اقامت علاقه‌مندان در این محل در نظر گرفته شده است.


مسیر دسترسی به پیست خصوصا در قسمت دولت‌آباد تا پیست شیرباد، راهی برف‌خیز و کوهستانی و به دلیل وجود خطراتی که در مسیر وجود دارد در صورتی که علاقه‌مندان ورزش اسکی به‌صورت شخصی قصد استفاده از پیست را دارند باید به‌وسیله رانندگان حرفه‌ای و راه بلد اقدام کنند و حتما پیش از حرکت از هیئت یا پیست وضعیت جاده و آب‌وهوا را جویا شوند که این پیست تا اواسط اردیبهشت ماه قابل استفاده است. پیست اسکی شیرباد شامل سه مسیر برای اسکی‌بازان شامل مسیر مبتدیان، مسیر اسکی‌بازان متوسط و یک مسیر برای اسکی‌بازان حرفه‌ای است. هزینه ورودی به پیست اسکی شیرباد در مجموع ۴۵ هزار تومان بوده و از ساعت ۹ تا ۱۶ در اختیار اسکی‌بازان است. البته باید عنوان کرد به تازگی نیز پیست شیرباد در شیفت شب نیز برای اسکی‌بازان باز است.

اطلاعات اضافی

مدت زمان برنامه

10:30 ساعت

ارتفاع

3339 متر

لوازم مورد نیاز

پوشاک مناسب فصل، پانچو، کفش مناسب و...
پول نقد به جهت استفاده از خدمات برنامه

نظر شما

قوانین ثبت نظر

  • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد
  • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد
  • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید