صفحه اصلی لیست برنامه ها صعود به علم کوه از حصار چال
moderate
کوهنوردی

کوهنوردی

صعود به علم کوه از حصار چال

توضیحات:


علم کوه قله‌ای زیبا و باشکوه به ارتفاع 4848 متر می‌باشد که در منطقه تخت سلیمان در استان مازندران واقع شده‌ است. قله علم کوه پس از دماوند دومین قله مرتفع ایران به شمار می‌رود. اما همواره میعادگاه کوهنوردان بوده است و به خاطر دیواره‌ها، یخچال‌ها و مناطق بکر از شهرت بیشتری برخوردار است. مسیرهای مختلف سنگنوردی در بخش شمالی قله از سال‌های قدیم مورد توجه کوهنوردان و دیواره‌نوردان اروپایی قرار گرفته است و تلاش‌های بسیار زیادی بر روی این دیواره انجام گرفته است. به گفته بسیاری از اساتید این دیواره در ایران، جایگاهی مانند کی۲ در جهان را داراست و بعضا با عنوان آلپ ایران نیز شناخته می‌شود.


زمان‌بندی برنامه:


روز اول: صبح روز پنجشنبه از تهران راهی جاده زیبای چالوس و سپس کلاردشت می‌شویم، از آنجا به سمت قرارگاه ونداربن حرکت می‌کنیم و پس از صرف نهار در قرارگاه با استفاده از پاترول خود را به تنگه گلو می‌رسانیم. کوهپیمایی ما از این نقطه آغاز می‌شود، تا رسیدن به دشت حصارچال به سه الی چهار ساعته پیمایش نیاز است. در این منطقه کمپ خود را بنا می‌کنیم و به استراحت می‌پردازیم
روز دوم: 2صبح زود قبل از طلوع آفتاب بیدار می‌شویم و بعد از صرف صبحانه مسیر قله را در پیش می‌گیریم. پس از یک کوهپیمایی چهار الی پنج ساعته به قله می‌رسیم و بعد از گرفتن عکس یادگاری به دشت حصارچال برمی‌گردیم. چادرها را جمع کرده و راه بازگشت را پیش می‌گیریم.


پوشش گیاهی
 پوشش گیاهی این منطقه گیاهان دارویی و مرتعی است. از گونه­های گیاهی می­توان به ارس خزنده، گیاهان بالشتکی نظیر کلاه میرحسن و چوبکو گون اشاره کرد. اما در مناطقی همچون دشت حصارچال، که به لحاظ ارتفاع بالا به حساب می­آید و شاهد برف‌های پراکنده می­باشد، گیاهان مرتعی کمتر رشد می‌کنند و محل رشد گیاهان دارویی و قارچ‌های خوراکی است که معمولا پس از درخشش آذرخش پدید می‌آیند.


پوشش جانوری
 از گونه­‌های جانوری این منطقه می­توان کل و بز، خرس قهوه­ای، پلنگ، گرگ، شغال، روباه، کبک دری و معمولی را  برشمرد.


مشخصات فنی
 صعود به علم کوه از دشت حصارچال شاخصه فنی خاصی ندارد.

اطلاعات اضافی

ارتفاع

4848 متر

لوازم مورد نیاز

کفش ترکینگ، جوراب کوهنوردی، کاپشن گورتکس، بادگیر(بارانی)، دستکش بیس، دستکش پلار، روکش دستکش، دستمال سر، کلاه آفتابی، عینک آفتابی،
کوله پشتی چند روزه (بیشتر از 45 لیتر)، دو لیتر آب، غذا و
تنقلات، باتون، هدلامپ و باتری اضافه، کارت شناسایی، کارت بیمه ورزشی،
طنابچه انفرادی، کیسه خواب سبک، زیر انداز کیسه خواب

نظر شما

قوانین ثبت نظر

  • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد
  • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد
  • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید