صفحه اصلی لیست گزارش برنامه ها پیمایش دریاچه نمک حوض سلطان

پیمایش دریاچه نمک حوض سلطان

نویسنده : گروه کوهپیمایی حوزوی آفاق
نوع برنامه : طبیعت گردی
شرح برنامه

#گزارش برنامه پنجاه و ششم


بسم الله الرحمن الرحیم


برنامه شماره ۵۶ ، گروه کوهپیمایی حوزوی آفاق (یادبود شهید ابراهیم هادی)؛


⛰پیمایش دریاچه نمک حوض سلطان⛰


⏱ تاریخ و ساعت برنامه: جمعه ۱۳ اردیبهشت ۹۸ از ۶ تا ۱۰:۴۵
️مسافت طولی طی شده : حدود ۸.۶ کیلومتر
سطح برنامه : سبک


☘ شرح برنامه :
⏱ساعت ۶ : تجمع در میدان ارتش و حرکت به سمت آزادراه قم تهران
⏱ساعت ۶:۴۵ : ورود به فرعی و مسیر خاکی دریاچه
⏱ساعت ۷:۱۵ :آغاز پیمایش از ابتدای جاده معدنی
⏱ساعت ۷:۵۰ : گردش در جزیره و معدن نمکی اول
⏱ساعت ۸:۲۰ : آغاز پیمایش درون آب به سمت جزیره دوم
⏱ساعت ۹:۱۰ : گردش در جزیره و معدن نمکی دوم و بازگشت از جاده معدنی
⏱ساعت ۱۰:۱۰ : انتهای پیمایش و بازگشت
⏱ساعت ۱۱ : انتهای برنامه قم


☘ توضیحات:
🏕دریاچه حوض سلطان که به دریاچه شاهی و «دریاچه نمک قم» هم معروف است به مساحت تقریبی ۲۴۰ کیلومتر مربع در شمال شرق شهرستان قم واقع شده‌است. وسعت و شکل دریاچه متناسب با ورود آب و میزان بارندگی آن در فصول مختلف سال متفاوت است. در مواقع بارندگی و ذوب برف‌های ارتفاعات اطراف، چون بر میزان آب ورودی افزوده می‌شود، وسعت آن زیاد و در غیر از این ایام، وسعت آن کم می‌شود. بدین ترتیب سطح آب دریاچه پیوسته در نوسان است. این دریاچه از دو چالهٔ جدا از هم تشکیل شده‌است. چالهٔ غربی به نام حوض سلطان و چاله شرقی به نام حوض مره است که به وسیله یک آبراهه به هم وصل می‌شوند. در فصول پرآب ابتدا چاله مره پر می‌شود و سپس آب اضافی وارد حوض سلطان می‌شود. رودهای متعددی به این دریاچه وارد می‌شوند که عموماً از اراضی شوره‌زار و نمکی اطراف عبور می‌کنند. از جمله این رودها می‌توان به رود شور اشاره کرد.


⛺️ارتفاع دریاچه حوض سلطان از سطح دریا ۸۰۰ متر است و با بارندگی ۱۰۰ تا ۱۲۰ میلیمتر در سال این منطقه در حوزه نواحی کم باران قرار گرفته و دارای چهار بخش کفه نمکی (بخش اصلی)، حاشیه باتلاقی، محدوده اکولوژیک و دشتی است.
درون دریاچه نیز چند جاده خاکریزی هست که برای جلوگیری از فرو رفتن خودروها در باتلاق و بهره‌برداری از نمک دریاچه مورد استفاده قرار می‌گیرد.


🏕برنامه ۵۶ گروه آفاق، پیمایش دوجاده خاکی معدنی دریاچه و حرکت در آبهای بین دو معدن میان آن بود. هوای دلنشین و مطبوع بهاری و مناظر زیبای دریایی، برنامه ای لذت بخش و خاطره انگیز را برایمان رقم زد. بهترین بخش برنامه حرکت در آب بود که در منطقه بین دو معدن نمک حدودا ۳۰ سانتی متر عمق داشت و حدود ۴۰ دقیقه به طول انجامید. مناطق اطراف دریاچه نیز با پوشش قرمز رنگ گل های شقایق همراه بود که گردشگران زیادی را به خود جذب می کرد. البته با گرم شدن هوا در ساعات منتهی به ظهر، حضور محسوس تعداد زیادی مگس، لذت مناظر دریایی را به چالش خواهد کشید لذا اگر قصد بازدید از این دریاچه را داشتید حتما صبح زود و در هوای خنک اقدام کنید.


گروه کوهپیمایی حوزوی آفاق (یادبود شهید ابراهیم هادی) : @tollabekoohnavard ✅

نظر شما

قوانین ثبت نظر

  • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد
  • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد
  • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید
تلفن تماس : 09102044588