صفحه اصلی لیست گزارش برنامه ها گزارش برنامه صعود به قله« کله سنگ»

گزارش برنامه صعود به قله« کله سنگ»

نویسنده : کانون کوه
نوع برنامه : کوهنوردی
شرح برنامه

◀️گزارش برنامه صعود به قله« کله سنگ»
✅باشگاه کانون کوه
🔸منطقه: کرج-طالقان
🗻ارتفاع قله: 3200 متر
🔷تاریخ اجرای برنامه: 15آذر 98
🔹مدت برنامه: یکروزه
🔸سرپرست برنامه : آقای خیراله سبحانی نصیرمحله
◀️دیباچه


موقعیت جغرافیایی:
قله ی « کله سنگ » در غرب منطقه ی طالقان ٬ شمال سد طالقان و شمال روستای دنبلید و در مجاورت قله های شاه البرز٬ سات٬ سپید قطور٬ سیاه کوه و سالبرف واقع شده است.
دنبلید روستایی از توابع بخش طالقان شهرستان ساوجبلاغ در استان البرز ایران است.این روستا در فاصله ی ۱۲ کیلومتری شمال غرب شهر طالقان و در ارتفاع ۲۱۱۴ متر از سطح دریا قرار دارد .
مسیر دسترسی به طالقان و از آنجا به روستای دنبلید از مبدا تهران، از طریق اتوبان کرج، اتوبان قزوین، جاده طالقان و پس از عبور از حاشیه دریاچه طالقان و دور زدن سد، خروج از مسیر روستای دنبلید به سمت شمال است.
وجود کوه‎های مرتفع و متعدد در این منطقه، این بخش را به یکی از مناطق مورد علاقه کوه‎نوردان تبدیل کرده است. به عنوان مثال روستای پراچان، به عنوان یکی از مبدا‎های صعود به قلل مرتفع تخت سلیمان و علم کوه یکی از معدود اماکنی است که می‎توان از آن، به بیش از 26 قله با ارتفاع بیش از 3500 متر صعود کرد.
(نام دنبلید:
از بالا نقشه روستا شبیه به اردک در حال پرواز است که ساختار ده از بال‌ها تا دم ادامه دارد و چون بیلی – در لهجه شمالی به معنای اردک – است، به همین دلیل آن را دمبلی یا دمبیلی نامیده اند، که در تطور و تکامل به تدریج به دنبلی و دنبلید تغییر یافته‌است)


🔹گزارش برنامه:🔻
طبق برنامه ششماهه ی دوم باشگاه کانون کوه٬ صعود به قله ی «کله سنگ » به عنوان برنامه ی جایگزین « ملبهار» اعلام شده بود٬ طبق هماهنگی روز جمعه ۱۵ آذرماه (۱۳۹۸) ۷ نفر از دوستان تهرانی ساعت ۴:۳۰ به مینی باس سوارشدند ٬ در ساعت ۵:۱۰نیز دوستان کرجی (۱۲ نفر) در میدان توحید کرج به این دوستان پیوستند .
ساعت ۷:۳۰ به روستای « دنبلید» رسیدیم. سر پرست برنامه یاد آوری کردند که در مسیر هیچگونه منبع آبی نیست ٬ بعد از پیاده شدن و معارفه ی کوتاهی ساعت حدود ۷:۴۰ استارت کار زده شد.هوا نیمه ابری بود ٬ خورشید در بازی گاه گاهی با ابرها خود را نمایان می نمود و نوید گرمی می داد٬ آن دورها در سمت چپ مسیر پاکوب٬ اقیانوسی از ابر دریاچه ی سد طالقان را در خود پنهان کرده بود.بعد از یکساعت پیمایش در پناه صخره و آفتاب به صرف صبحانه مشغول شدیم ٬ بعضی دوستان از حال و هوای خوب عکسهایی گرفتند. یکی از دوستان از ادامه ی مسیر منصرف شدند٬ یکی از دوستان دیگر داوطلب برگردندان وهمراهی ایشان تا پای ماشین شدند ٬ دوست دیگری دو کوله شد و کوله ی دوست داوطلب را نیز با خود حمل کرد تا ساعتی دیگر که به ما پیو ستند. ساعت ۹:۱۵ دوباره به کوله شدیم٬تا اینجا خبری از برف نبود با گذشت یکساعت دیگر٬ برف بود و برف ٬ برفی که قبلا نشسته بود ٬ جایی از حضور خورشید آب شده و به زمین رفته بود٬ اما در بالاترها انباشته گی و ارتفاع آن چنان بود که روزها نور افشانی و گرما را برای پیوستن به جوشش چشمه ها می خواست. برف کوبی در چنان حال و هوایی خود بخشی از چالش زیبای مسیر بود. حرکت کمی کند شده بود٬ می شد اینجا و آنجا جای خرام کبکها را بر برف دید ٬و گاه پرواز با شکوه عقاب را برفراز قله ها.
استراحت های کوتاه سرپایی در مسیر برای کسب انرژی بیشتر کارساز بود. دوستان خوش ذوق اهل عکس و تصویر از ثبت این همه زیبایی و تلاش یاران در حرکت به سوی قله ٬ غافل نبودند.
بلندیهای اطراف نیز همه سفید پوش بودند٬ حرکت ابرها ٬ و انعکاس نور پنهان خورشید ستیغ بلند « شاه البرز» را در سمت راست ما نمایان ساخت. ساعت حدود ۱۲:۱۰ به قله رسیدیم. هیچ نگاهی خسته نبود ٬ همه به نحوی در تلاش برای ثبت این لحظات شادی در کار عکس یادگاری با « کله سنگ» بودند. حدود ساعت ۱۲:۳۰ از قله سرازیر شدیم باز هم هوا در تب و تاب بود٬ و خورشید و سیاهی ابرها در کشاکشی نرم و بی خوف .


در بازگشت ازقله بعد از حدود یکساعت ٬ حالا برفها کم وبیش آب شده بودند ٬و کمی چالش گل پیمایی داشتیم. اما نور و گرمای جانبخش خورشید ما را سبکبالتر نموده بود و به قول دوستی امروز مه وخورشید وفلک در کار بودند که ما هرچند کوتاه٬ بتوانیم غم‌ و اندوه و سیاهی این روزها را برای چند ساعتی فراموش کنیم.
حدود ساعت ۱۴:۴۰ در پای درخت بیدی نزدیک برکه ای برای صرف نهار توقف کردیم٬ ساعت ۱۵ به سوی ماشین حرکت کردیم ٬ ساعت ۱۵:۱۰ به ماشین سوار شدیم.
کرجیها ساعت ۱۷ وتهرانیها بعلت ترافیک اتوبان تهران کرج حدو۱۹ به مقصد کرج وتهران رسیدند
🔹کمک سرپرست: آقای صابردلالت
🔶مسئول فنی: آقای حسین نیستانکی
🔹راهنما:آقای فرشاد رضاخانی
🔶سرقدمی: خانم مینا حسینی
◀️عقب دار: خانم الهام مشفق
🌿مسئول محیط زیست:آقای اسداله فیض
🔶پشتیبان : آقای فرهاد حسینی
🌹عکاسان : آقایان قدیری ،اعظمی ،عربی،دلالت،فیض،وخانم شیرین راه کوه والهام مشفق
🌼تعداد شرکت کننده: 20نفر
اسامی همنوردان کانون کوه در صعود به قله ی « کله سنگ» ۱۳۹۸/۰۹/۱۵:
⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️
۱-سرور قدیانی
۲- سعید مجید عربی
۳- اسداله فیض
۴- مهری مراد پور
۵- احمد طاقع
۶- ابراهیم عبدی
۷- بهروز پدرود
۸- مینا حسینی
۹- سیامک عینی
۱۰- حسین نیستانکی
۱۱- احسان مالمیر
۱۲- حماد جلیلی
۱۳- علی قدیری
۱۴- شیرین راه کوه
۱۵- سهراب اعظمی
۱۶- الهام مشفق
۱۷- حشمت حسنی
۱۸- صابردلالت
۱۹- خیراله سبحانی
۲۰-فرشاد رضاخانی راهنما
🍀گزارش نویس: خانم مینا حسینی
🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀


🏔با آرزوی صعود و کوه های پر از خاطره و بدون خطر ، موفق و پیروز باشید .⛰
◽️ موسسه فرهنگی ورزشی دوست داران قله ها و طبیعت (کانون کوه)
آذر ماه ۱۳۹۸
💐#کانون_کوه_دوستدار_محیط_زیست🌿


@kanoonkoohgroup

نظر شما

قوانین ثبت نظر

  • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد
  • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد
  • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید
تلفن تماس : 09915926002