صفحه اصلی دوره آنلاین مقابله با حمله جانوران

دوره آنلاین مقابله با حمله جانوران

چگونه از خودمان در برابر حمله حیوانات در طبیعت دفاع کنیم؟ سوالی که برای اکثر کوهنوردان و طبیعتگردان پیش میاید و با شرکت در این دوره استاد شهاب چراغی شما را در پیدا کردن پاسخ این سوال، راهنمایی میکند.

 • مدرس: استاد شهاب چراغی
 • مبلغ: 158,000 تومان

هنگام حمله سگ چه کنیم؟(نکات طلایی برای مقابله با حمله حیوانات وحشی)

درسته که سگ ها حیوانات وفاداری هستند و با انسان ها رابطه خوبی برقرار میکنند اما حمله آن ها می تواند بسیار وحشتناک و آسیب زننده باشد، بعضی افراد مانند کوهنوردان، طبیعتگردان، مربیان سگ ها و... میتوانند بیشتر از هر کس دیگری در خطر حمله سگ ها باشند و به همین خاطر باید به طور کامل با روش های مقابله با حمله سگ آشنا شوند، این آموزش قطعا می تواند روزی از جان و سلامتی شما در برابر حمله سگ های آسیب زننده و خشمگین جلوگیری کند.

اگر سگ حمله کرد چه کنیم

در متن زیر روش هایی برای مقابله با سگ های وحشی آورده ایم سعی کنید آن ها را با دقت بخوانید و با خود مرور کنید که در ذهن شما بماند و در هنگام استرس از حمله سگ ها سریعا آن ها را رعایت کنید و جان سالم به در ببرید:

از وزن خود استفاده کنید

با زانوی خود بر روی سگ قرار بگیرید و تمام وزن خود را روی آن بگذارید تا در امان بمانید، سگ ها به خوبی می توانند حمله کنند اما قطعا فنون کشتی را بلد نیستند و به راحتی نمی توانند از دست شما خلاص شوند و به شما حمله کنند، با آرنج خود به گلوی آن فشار بیاورید و به آن ضربه بزنید تا نتواند به شما آسیب بزند اما سعی کنید فنون نرم برای مقابله با سگ را یاد بگیرید و در صورتی که جواب نداد در آخرین راه چاره تصمیم به آسیب زدن به حیوان بگیرید.

به سگ دستور دهید

گاهی شما کار دور کردن سگ از خود را به درستی انجام نمی دهید و سگ تصمیم خود را برای حمله به شما میگیرد، در چنین حالتی به هیچ وجه فرار نکنید، سعی کنید به سگ دستور بدهید که فاصله اش را با شما حفظ کند برای این کار با صدای محکم و بلند به سگ دستور دهید از شما فاصله بگیرد در حین دستور دادن به چشم های سگ نگاه مستقیم نکنید چون سگ را بیشتر تحریک میکند، اما حتما شرایط را زیر نظر داشته باشید و عکس العمل سگ نسبت به دستور را ببینید.

هرگز فرار نکنید

گاهی مواقع کنترل ترس و فرار نکردن در مقابل سگ های وحشی بسیار سخت است اما باید با ترس خود مقابله کنید و حرکت های خود در برابر سگ های وحشی را کنترل کنید، فرار شما باعث تحریک سگ میشود و باعث میشود سگ به دنبال شما بیاید و در صورت نزدیک شدن به شما حمله کند، احتمال فرار شما از سگ ها خیلی کم است حتی اگر با دوچرخه، اسکیت و… باشید باز هم سگ سرعتش از شما بیشتر خواهد بود.

فرار از سگ

با سگ بجنگید 

اگر با رعایت مراحل بالا باز هم سگ به شما حمله کرد باید با آن سگ مقابله کنید، فراموش نکنید که شما به عنوان یک انسان، بسیار قوی تر و باهوش تر از سگ ها هستید، سعی کنید در برابر حمله سگ از خود دفاع کنید برای این کار بهتر است با پای خود به سر، بینی، گلو و باقی نواحی سگ که به نظر خودتان حساس است ضربه بزنید تا آن را از خود دور کنید.

وقتی که تصمیم به حمله به سگ گرفتید از صدای خود استفاده کنید تا قدرت خود را به سگ نشان دهید حتی میتوانید با همین صدای بلند خود درخواست کمک هم بکنید تا اگر کسی در اطراف آن محل بود برای کمک به شما بیاید، اگر چوب یا ابزاری برای ضربه زدن به سگ وجود دارد سعی کنید از آن استفاده کنید البته دقت کنید که از آن ابزار برای ضربه به بالای سر سگ استفاده نکنید چون این ناحیه در سگ بسیار استخوان های محکمی دارد و باعث عصبی تر شدن سگ میشود.

 

راه های پیشگیری از حمله سگ

پیشگیری از حمله سگ به انسان

هنگام حمله سگ در فضای بسته چه کنیم

وقتی سگ در مکانی بسته تصمیم به حمله میگیرد سعی کنید به اتاق دیگری بروید و سریعا در را ببندید، اما اگر به اتاق دیگری دسترسی ندارید سعی کنید چیزهایی مانند صندلی، میز، بالش یا هر چیز دیگری را بین خودتان و سگ قرار دهید و با این روش از خودتان در مقابل آن محافظت کنید، همچنین سعی کنید از کسی کمک بخواهید و اگر چیزی در دسترس شما است که امکان دارد سگ را سرگرم کند و حواسش را از شما پرت کند به سمت آن پرت کنید و وقتی سگ سرگرم شد سعی کنید آن مکان را ترک کنید.

هنگام حمله سگ در فضای باز چه کنیم

فرار کردن از دست سگ ها در فضای باز مشکل است و همانگونه که در بالا گفته شد سعی کنید هرگز دست به فرار نزنید چرا که سرعت سگ ها بیشتر از انسان است، در چنین شرایطی سعی کنید از کسی کمک بخواهید و با چیزی به سگ ضربه بزنید، اگر چیزی سخت و محکمی در دسترس شما نیست از پاهای خود کمک بگیرید و به شکم آن ضربه بزنید، میتوانید با مشت به چشم ها و دماغ سگ ضربه بزنید.

اگر با این کار سگ کمی از شما دور شد سریعا فرار نکنید و سعی کنید چیزی در دستان خود بگیرید که اگر دوباره به شما حمله کرد از خود محافظت کنید.

حمله سگ به انسان

بعد از حمله سگ چه کنیم

اگر پس از انجام مراحل بالا یا درست انجام ندادن آنها سگ به شما حمله کرد نیاز است که کارهایی را انجام دهید این کار ها عبارت اند از:

·         جراحاتی که به خودتان یا به اطرافیانتان وارد شده را بررسی کنید و در صورت آسیب دیدن به دنبال درمان پزشکی باشید.

·         سعی کنید بررسی کنید و ببینید که موقعیت فعلی شما امن است یا خیر؟ اگر سگ هنوز در آن منطقه وجود داشت سعی کنید به آرامی منطقه را ترک کنید و به طرف ماشین یا خانه و… بروید.

·         اگر سگی که به شما حمله کرده بود یک سگ دست آموز بود و توسط دیگران برای نگهبانی استفاده میشد حتما صاحب سگ را در جریان این اتفاق بگذارید.

·         حتما پس از این اتفاق از حمله مستند تهیه کنید و به دنبال تزریق واکسن هاری باشید.

·         در صورت جراحت حتما به اورژانس بروید، قبل از رسیدن به اورژانس حتما محل زخم را با آب و صابون بشویید و از الکل برای ضد عفونی محل جراحت استفاده کنید، با این کار از ابتلا به عفونت در امان میمانید و گاهی جراحت در حدی است که نیاز به تزریق آنتی بیوتیک دارید پس حتما در این باره با پزشک خود مشورت کنید.

·         امکان دارد حمله سگ به شما باعث ایجاد استرس در شما شود، پس حتما در این باره با یک مشاور صحبت کنید و این مسئله را با مشاور خود در میان بگذارید.

حمله سگ به کودکان

حمله سگ به کودکان یکی از کابوس های بزرگترها و والدین آنها است، اگر سگ به کودکی نزدیک میشود سعی کنید کارهای زیر را انجام دهید:

·         از کودک بخواهید مانند توپ خود را جمع کند تا نقاط حساس بدنش مانند صورت، انگشتان و گلویش از حمله سگ در امان بماند.

·         از روش دستور دادن به سگ استفاده کنید و با ایجاد صدا سگ را بترسانید، توجه کنید که اگر سگ حمله نکرده است جیغ نزنید چون باعث تحریک شدن و حمله سگ میشود.

·         اگر در پشت سر سگ قرار دارید پاهای عقب آن را بگیرید و به عقب پرت کنید تا از کودک دور بماند.

·         اگر هیچ یک از راه های بالا جوابگو نبود سعی کنید با خشونت با سگ رفتار کنید چرا که جان یک انسان بسیار مهم تر از آن سگ است، میتوانید با کمربند یا یک چیز مشابه سگ را خفه کنید یا اگر سگ قلاده دارد با قلاده آن را به سمت بالا بکشید تا دچار خفگی شود اگر هیچ یک از اینها میسر نبود با آرنج خود به گردن سگ فشار وارد کنید.

 

علت حمله سگ به صاحبش

  در بسیاری از موارد پیش می آید که سگ به صاحب خود حمله میکند و به آن آسیب میزند، دلایلی که باعث میشود سگ به صاحبان خود حمله ور شود می تواند یکی از موارد زیر باشد:

قلمرو طلبی سگ

بسیاری از سگ ها زمانی که وارد قلمرو آنها میشوید به شما حمله میکنند فرقی ندارد که شما صاحب آن باشید یا یک غریبه، پس سعی کنید بی دلیل وارد قلمرو یک سگ پرخاشگر نشوید.

خشونت سگ بخاطر دفاع

سگ ها ممکن است زمانی که ببینند کسی به دوستان یا خانواده آنها نزدیک شده و قصد حمله و آسیب به آنها را دارد به آن حمله کنند و از خود رفتار پرخاشگرانه نشان دهند سعی کنید جوری رفتار نکنید که احساس کنند که قرار است به خانواده یا دوستان آنها آسیب بزنید.

احساس ترس سگ ها

زمانی که سگ ها احساس ترس کنند برای دفاع از خود حمله را انتخاب میکنند و به صاحب خود آسیب میزنند، به عنوان مثال زمانی که سگ خواب است به آن نزدیک می شود یا با سرعت به سمت آن حرکت میکنید ممکن است احساس ترس کند و به سمت شما حمله ور شود.

دلایل بسیاری برای حمله سگ به صاحب خود وجود دارد اما عمده این دلایل می تواند به خاطر احساس ترس یا بی اعتمادی باشد، پس سعی کنید از رفتار هایی که باعث انتقال حس ترس به سگ شود دوری کنید

نکات اضافه در مورد حمله سگ به انسان 

همیشه سعی کنید از روش های نرم برای دور کردن سگ از خود محافظت کنید اما اگر هیچ یک از آنها جوابگو نبود و جان یک کودک یا یک فرد در خطر بود به عنوان آخرین راه چاره از روش های خشونت آمیز استفاده کنید، حمله اکثر سگ ها به صورت کوتاه مدت است مگر اینکه آن سگ پرخاشگر باشد و دوباره به فکر آسیب زدن به شما باشد اما اگر سگی ولکن ماجرا نبود و مدام به دنبال حمله کردن به شما بود میتوانید از روش های بالا برای مقابله با آن استفاده کنید.

یکی از بدترین اتفاقاتی که در کوه برای کوهنوردان ممکن است پیش بیاید حمله جانوران است که ممکن است آسیب جدی به انسان وارد کنند، برای مقابله و پیشگیری حرفه ای در مقابل جانوران می توانید از دوره پیشگیری و مقابله با حمله جانوران استفاده کنید و به طور کامل با روش های مقابله با حمله سگ ها و دیگر جانوران آشنا شوید.

مشاهده بیشتر مشاهده کمتر
سرفصل های دوره
 • انواع جانوران خطرناک
 • تفاوت سم و زهر
 • مواجهه با پستانداران خطرناک
 • مواجهه با جانوران دریایی خطرناک
 • مواجهه با مارهای خطرناک
 • مواجهه با عقرب و رتیل و عنکبوت های زهرآگین
 • انواع سرم ها
 • اقدامات پس از گزش

در این دوره پیشگیری از حمله جانوران خطرناک را خواهیم آموخت!

نظر شرکت کنندگان این دوره
سؤالات متداول شرکت کنندگان دوره
از طریق سایت بریم کوه و آدرس دسترسی به صفحه پخش زنده. با کلیک بر روی این متن فیلم نحوه ورود به پخش زنده را مشاهده کنید.
با هر سرعتی قادر خواهید بود تا وبینار را مشاهده کنید. سرورهای استریمینگ ما خروجی تصویر را بر اساس سرعت اینترنت شما ارائه می‌دهند و با کمترین سرعت هم قادر خواهید بود وبینار را بدون قطعی مشاهده کنید.
به وسیله موبایل یا لپتاپ یا کامپیوتر و یک مرورگر که پیشنهاد ما کروم هست، می‌توانید وبینار را مشاهده کنید. (از مرورگر آپدیت استفاده نمایید)
چند روز بعد از برگزاری وبینار، فیلم از طریق پنل کاربری شما و صفحه برنامه های من قابل مشاهده خواهد بود.
گواهینامه ۷۲ ساعت بعد از زمان برگزاری دوره صادر و از طریق پنل کاربری شما در سایت بریم کوه قابل دانلود خواهد بود.
با توجه به این که یادگیری و تسلط به موضوع، مهم‌ترین نکته در گذراندن یک دوره است، گواهینامه فقط به حاضرین در دوره آنلاین در زمان برگزاری تعلق می‌گیرد. اما اگر نتوانستید در زمان برگزاری دوره آنلاین شوید و یا فیلم دوره را پس از برگزاری تهیه کردید، می توانید با شرکت در آزمون گواهینامه دوره را دریافت کنید.
اطلاعات دوره
 • سطح دوره: مقدماتی
 • تاریخ: ۸ مرداد 1401
 • زمان: 3 ساعت

در صورت مواجهه با حمله جانوران چه رفتاری بکنیم تا آسیب کمتری ببینیم و چگونه از این حملات پیشگیری کنیم؟برای یادگیری روی خرید فیلم کلیک کنید.

نظر شما

قوانین ثبت نظر

 • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد
 • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد
 • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید
نیاز به مشاوره تخصصی دارید؟
در رابطه با دوره هر سؤالی دارید، با ما تماس بگیرید.
شماره های تماس: 02128424450 و 02191030993
این دوره تاکنون 8 مرتبه برگزار شده است.