صفحه اصلی دوره آنلاین آشنایی با راهبری و سرپرستی در کوهنوردی

دوره آنلاین آشنایی با راهبری و سرپرستی در کوهنوردی

یکی از بخش ها و مسئولیت های مهم یک گروه کوهنوردی، سرپرستی است که باید طبق اصول و قواعد خاص خود پیش برود که در این دوره این قواعد را آموزش خواهید دید.

 • مدرس: استاد محمد حسن نجاریان
 • مبلغ: 194,000 تومان

سرپرست کیست و وظایف مهم او چیست؟

سرپرست یعنی کسی که نقطه نظر افراد شرکت کننده در برنامه را می گیرد و با جمع بندی و حسن انتخاب بهترین آنها را بر می گزیند و به اجرا درمی آورد .
او منعكس كننده نكات و نظرات مثبت و رفع كننده مشكلات و نظرات منفی است . او نقاط قوت وافرادی قوی ومبتكر را برای بهتر شدن برنامه و اجرای آن بكار می گیرد. تقسیم كار می كند و نظارت، نه اینكه نظاره گر باشد. او در بطن قرار دارد قویها را به كمك ضعیفها می گیرد و ماشین و موتور تیم را با درایت و تیز هوشی براه می اندازد و در حین حركت هم اگر با مشكلی برخورد نماید با كمك دیگر اعضاء صاحب نظر به رفع مسائل می پردازد .

حالا وظایف مهم یک سرپرست خوب چیست؟

وظایف سرپرست به سه قسمت تقسیم می شود:

وظایف قبل از اجرای برنامه

قبل از طراحی برنامه باید هدف از اجرای آن مشخص گردد و طبق آن برنامه ریزی گردد. هدف از این گونه طراحی، سازماندهی و انجام پیش بینی های لازم جهت اجرای موفقیت آمیز و لذت بخش یک برنامه کوهنوردی و اجتناب از خطرات بالقوه کوهستان می باشد.

می توان ۳ عامل اصلی را برای طراحی و برنامه ریزی در نظر گرفت:
۱ – طبقه بندی افراد
۲ – طبقه بندی برنامه
۳ – هزینه برنامه


وظایف در حین اجرای برنامه

 •  در آغاز برنامه اوضاع روحی و جسمی نفرات و همچنین کوله و وسایل آنها و نیز وسایل عمومی را باید کنترل کرد تا در حین اجرای برنامه مورد و یا مشکلی برای گروه پیش نیاید.
 • آگاهی از کل اوضاع در حال جریان و کنترل آنها می تواند جلوی خسارتهایی به برنامه را بگیرد.
  در برخی موارد گرفتن راهنمای محلی و با خبرشدن از اوضاع کنونی منطقه ضرورت پیدا می کند ولی همیشه نمی توان به گفته ها و اطلاعات محلیان اطمینان کرد به خصوص از بابت زمان بندیهای برنامه.
 •  مسیریابی و شناسایی معابر از روی نقشه و اطلاعات قبلی گاه در برنامه ضرورت پیدا می کند و ازآن جهت یک سرپرست باید به این فنون آگاهی داشته باشد.– پیدا کردن محلهایی مناسب برای زمانهای استراحت و نیز شب مانی و کمپینگ در احیای انرژی و رفع خستگی گروه مؤثر است و نیز تنظیم زمانهای استراحت به موقع و کنترل آنها در این مورد نقش مهمی را داراست.
 • انتخاب صحیح نفراتی برای مسؤولیت جلوداری و عقب داری گروه بدین صورت که این نفرات از افراد برجسته و قوی گروه باشند تا بتوانند ریتم مناسبی برای حرکت گروه به وجود آورند و نیز این امکان را به سرپرست بدهند تا نظم خوبی برای تیم به وجود آورد و بتواند ابتدا و انتهای گروه را کنترل نماید.
 •  یک سرپرست باید در طول برنامه اطلاع دقیقی از وضعیت روحی و جسمی افراد داشته باشد و نیز از وضعیت امکاناتی آنها از بابت کوله، مواد غذایی و آشامیدنی ها و … با خبر باشد تا در موقع لزوم تدابیر لازم را به کار برد.
 •  ایجاد نظم و هماهنگی و کنترل ریتم حرکت گروه و نظارت بر حرکت فرد و جلوگیری از پراکندگی آنان بهترین صعود را به وجود خواهد آورد – برخورد مناسب سرپرست با افراد گروه بر روحیه تیم تأثیر بسیاری خواهد داشت. هر عکس العملی از جانب او در نظر افراد جلب توجه خواهد کرد مانند چهره ی شاد، عبوس، نگران، گرفته و یا آرام و …. که تیم بر آن تأثیر می گیرد و می تواند احساس شادمانی، نگرانی ، دلهره و یا آرامش خاطر را در گروه به وجود آورد، به خصوص در موقع دشوار و خطرناک که توان روحی و جسمی افراد ممکن است تقلیل یابد، نقش سرپرست بسیار مهم و تعیین کننده خواهد بود. تشویق ها و روحیه دادن ها و آرام کردن گروه در مواقع بحرانی باعث خواهد شد تیم، سلامت و شاداب برنامه را به اتمام رساند.

وظایف بعد از اجرای برنامه

معمولاً وظایف سرپرست با خاتمه برنامه تمام نمی شود، بلکه برخی کارها است که بعد از اجرای برنامه، سرپرست باید بدانها توجه داشته باشد. دادن گزارش برنامه با نقشه و کروکی دقیق و پیگیری کار گزارش نویس برنامه از آن جمله است.

پیگیری موارد مالی و برخی تصمیمات در باب آنها و نیز برخی تدارکات باقی مانده، اطلاع حاصل کردن از اوضاع و سلامت افراد بعد از خاتمه برنامه، پیگیری وسایل فنی و عمومی برنامه و کنترل کردن آنها و بازگرداندنشان به گروه و یا صاحبانشان، در صورت تمایل برگزاری جلسه پیشنهادانتقادات و بحث در مورد برنامه .

در این دوره تمام وظایف و خصوصیات یک سرپرست را کوهنوردی آموزش میبینید و با اصول و قواعد سرپرستی از زبان استاد حسن نجاریان آشنا میشوید.

مشاهده بیشتر مشاهده کمتر
سرفصل های دوره
 • اصول سرپرستی
 • مسئولیت های سرپرست
 • نیازهای صعودهای دشوار
 • بهداشت
 • تغذیه

سرپرستی یا میخوای سرپرست بشی؟حتما این فیلمو ببین

نظر شرکت کنندگان این دوره
سؤالات متداول شرکت کنندگان دوره
از طریق سایت بریم کوه و آدرس دسترسی به صفحه پخش زنده. با کلیک بر روی این متن فیلم نحوه ورود به پخش زنده را مشاهده کنید.
با هر سرعتی قادر خواهید بود تا وبینار را مشاهده کنید. سرورهای استریمینگ ما خروجی تصویر را بر اساس سرعت اینترنت شما ارائه می‌دهند و با کمترین سرعت هم قادر خواهید بود وبینار را بدون قطعی مشاهده کنید.
به وسیله موبایل یا لپتاپ یا کامپیوتر و یک مرورگر که پیشنهاد ما کروم هست، می‌توانید وبینار را مشاهده کنید. (از مرورگر آپدیت استفاده نمایید)
چند روز بعد از برگزاری وبینار، فیلم از طریق پنل کاربری شما و صفحه برنامه های من قابل مشاهده خواهد بود.
گواهینامه ۷۲ ساعت بعد از زمان برگزاری دوره صادر و از طریق پنل کاربری شما در سایت بریم کوه قابل دانلود خواهد بود.
با توجه به این که یادگیری و تسلط به موضوع، مهم‌ترین نکته در گذراندن یک دوره است، گواهینامه فقط به حاضرین در دوره آنلاین در زمان برگزاری تعلق می‌گیرد. اما اگر نتوانستید در زمان برگزاری دوره آنلاین شوید و یا فیلم دوره را پس از برگزاری تهیه کردید، می توانید با شرکت در آزمون گواهینامه دوره را دریافت کنید.
اطلاعات دوره
 • سطح دوره: مقدماتی
 • تاریخ: ۲۹ شهریور 1402
 • زمان: 2 ساعت

از لحظه ای که برنامه ای پیشنهاد می شود و یا اجرای برنامه ای به عهده یک شخص گذاشته می شود، مسئولیت سرپرستی او نیز آغاز می شود و باید از تمام این مسئولیت ها باخبر باشید.

نظر شما

قوانین ثبت نظر

 • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد
 • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد
 • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید
نیاز به مشاوره تخصصی دارید؟
در رابطه با دوره هر سؤالی دارید، با ما تماس بگیرید.
شماره های تماس: 02128424450 و 02191030993