صفحه اصلی دوره آنلاین ردپاها و سایر آثار جانوران در کوهستان

دوره آنلاین ردپاها و سایر آثار جانوران در کوهستان

برای شناسایی ردپا جانوران مختلف و فهمیدن کاربرد این ردپا ها در این دوره شرکت کنید.

 • مدرس: استاد شهاب چراغی
 • مبلغ: 158,000 تومان

شناسایی ردپا جانوران مختلف با استفاده از نشانه ها کار سختی نیست و الفبای این ردیابی تشخیص نشانه های برجای مانده از گونه های مختلف حیوانات است.

برای شناسایی حبواناتی که در یک منطقه وجود دارند بهتر است به نشانه ها توجه کنید، برای مثال به مدفوع حیوانات و ادرار آن ها، آثار جویدن یا پنجه روی درختان، لانه‌ها، مو، پرها و ... توجه کنید.

پشت هر مجموعه ای از مسیرهایی که در برف و گل و شن و ماسه دیده می شوند، داستانی وجود دارد. ما می توانیم چیزهای زیادی در مورد زندگی یک حیوان از ردپایی که آنها از خود به جای می گذارند بیاموزیم.

گاهی تشخیص رد پاها مشکل است مثلا در برخی از پستانداران نظیر سمور، گربه شنی و برخی از جوندگان، در بین پینه‌های پا موهای بلندی وجود دارد که گاهی روی پینه‌ها را می‌پوشاند و تشخیص رد پا را مشکل می‌سازد.

 

ردپا سمور

ردپا انواع حیوانات:

همانطور که ما با چکمه‌ها، اسکی‌ها، اسنوبوردها و کفش‌های برفی‌مان مسیرهای مختلفی را در برف به جا می‌گذاریم، حیوانات مختلف نیز ردهای قابل تشخیصی را روی زمین بر جای می‌گذارند. هنگام ردیابی یک حیوان، با استفاده از ردپای آن برای یافتن یا شناسایی آن، چند نکته مفید وجود دارد که باید به خاطر بسپارید.

ردپای پستانداران کف‌رو نظیر خرس، رودک و تشی که در مواقع راه رفتن پاشنه‌ی پا را روی زمین قرار می‌دهند، رد پا شباهتی به رد پای انسان دارد. حیوانات کف‌رو در موقع راه رفتن معمولاً دست و پای یک سمت بدن و سپس دست و پای سمت دیگر را حرکت می‌دهند (شتر و کفتار نیز با همین شیوه راه می‌روند). بنابراین در حالت راه رفتن معمولاً رد پای راست در پشت رد دست راست قرار می‌گیرد.
در حشره‌ خواران که در دست‌ها و پاها 5 انگشت دارند در رد آن‌ها آثار 5 انگشت، ولی در اغلب جوندگان که در دست‌ها 4 و در پاها 5 انگشت دارند در رد دست اثر 4 و در رد پا اثر 5 انگشت مشاهده می‌شود.
در سگ‌سانان و گربه‌سانان تعداد انگشتان دست‌ها 5 و پاها 4 است. ولی از آنجایی‌که اولین انگشت دست در بالا و در پشت دست قرار دارد بنابراین در رد این حیوانات فقط آثار 4 انگشت دیده می‌شود.

در گربه سانان (به استثنای یوز) در حالت عادی مانند استراحت و یا راه رفتن ناخن‌هایشان پنهان است. بنابراین در رد آن‌ها ناخن‌ها مشاهده نمی‌شود. راه رفتن گربه‌سانان ضربدری است یعنی رد پای سمت راست پشت رد دست چپ قرار می‌گیرد.
کفتارها در دست‌ها و پاها 4 انگشت دارند. رد دست‌ها بزرگ و شبیه رد سگ است ولی رد پاها به طور مشخص کوچکتر و دارای انحنایی به سمت بیرون است.
افراد خانواده راسو نظیر رودک و شنگ در دست‌ها و پاها 5 انگشت دارند. آثار هر 5 انگشت در رد اغلب گونه‌ها مشاهده می‌شود که وجه تمایز آن با رد سگ‌سانان و گربه‌سانان است. اغلب آن‌ها با استفاده از پاها می‌جهند و در موقع فرود آمدن اول دست‌ها و متعاقب آن پاها بر روی زمین قرار می‌گیرند.
آثار رد فردسُمان مانند گور و اسب تقریباً گرد، ولی در زوج‌سُمان مانند گوزن و آهو ردها بیضی شکل و شکاف‌دار است. در رد گراز گاهی اوقات آثار دو سُم کوچک دیگر نیز که در پشت سُم‌های جلویی قرار دارند، در برف و یا گِل دیده می‌شود.

ردپا حیواناتاز رد پای حیوانات چه میفهمیم؟

از رد پای جانوران چه می فهمیم؟

1- با اندازه گیری ابعاد رد دست و پای حیوان می توانیم به جثه و کوچکی و بزرگی هیکل حیوان پی ببریم.

2- از روی عمق فسیل رد و پای حیوان می فهمیم که حیوان سبک بوده یا سنگین.(چون هر چه وزن حیوان بیشتر باشد، رد دست و پایش عمیق تر می شود)

3- اگر رد دست و پا شبیه سم بود، احتمالا جانور پستاندار و گیاهخوار بوده است. پس نشان دهنده ی جنگل یا سبزه زار بودن محل زندگی جانور در گذشته است.

4- اگر شکل رد دست و پا مثل پنجه بود، احتمالا حیوان گوشتخوار بوده است.

5- از فرم شکل دست و پا، به سرعت حرکت حیوان هم می توانیم پی ببریم.

ردپا سگ

 

 

 

مشاهده بیشتر مشاهده کمتر
سرفصل های دوره
 • آشنایی با ردپای جانوران
 • آشنایی با ردپای جانوران
 • آشنایی با ریمه‌های پرندگان (پلت)
 • آشنایی با آثار فعالیت‌های تغذیه‌ای
 • آشنایی با لانه‌ها و آشیانه‌ها و مخفیگاه‌ها
 • دیگر نمایه‌ها

ردپای همه جانوران رو اینجا بشناس!

نظر شرکت کنندگان این دوره
سؤالات متداول شرکت کنندگان دوره
از طریق سایت بریم کوه و آدرس دسترسی به صفحه پخش زنده. با کلیک بر روی این متن فیلم نحوه ورود به پخش زنده را مشاهده کنید.
با هر سرعتی قادر خواهید بود تا وبینار را مشاهده کنید. سرورهای استریمینگ ما خروجی تصویر را بر اساس سرعت اینترنت شما ارائه می‌دهند و با کمترین سرعت هم قادر خواهید بود وبینار را بدون قطعی مشاهده کنید.
به وسیله موبایل یا لپتاپ یا کامپیوتر و یک مرورگر که پیشنهاد ما کروم هست، می‌توانید وبینار را مشاهده کنید. (از مرورگر آپدیت استفاده نمایید)
چند روز بعد از برگزاری وبینار، فیلم از طریق پنل کاربری شما و صفحه برنامه های من قابل مشاهده خواهد بود.
گواهینامه ۷۲ ساعت بعد از زمان برگزاری دوره صادر و از طریق پنل کاربری شما در سایت بریم کوه قابل دانلود خواهد بود.
با توجه به این که یادگیری و تسلط به موضوع، مهم‌ترین نکته در گذراندن یک دوره است، گواهینامه فقط به حاضرین در دوره آنلاین در زمان برگزاری تعلق می‌گیرد. اما اگر نتوانستید در زمان برگزاری دوره آنلاین شوید و یا فیلم دوره را پس از برگزاری تهیه کردید، می توانید با شرکت در آزمون گواهینامه دوره را دریافت کنید.
اطلاعات دوره
 • سطح دوره: مقدماتی
 • تاریخ: ۲۶ دی 1400
 • زمان: 3 ساعت

افراد با تجربه می‌توانند با دیدن ردپاها و آثار جانوران، گونه‌‌ی حیوان و حتی سن و جنس حیوان هم را تشخیص دهند. در این دوره یاد بگیرید.

نظر شما

قوانین ثبت نظر

 • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد
 • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد
 • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید
نیاز به مشاوره تخصصی دارید؟
در رابطه با دوره هر سؤالی دارید، با ما تماس بگیرید.
شماره های تماس: 02128424450 و 02191030993