صفحه اصلی لیست گزارش برنامه ها صعود به قله چین کلاغ

صعود به قله چین کلاغ

نویسنده : گروه کوهنوردی و طبیعتگردی راشا
نوع برنامه : کوهنوردی
درجه سختی : آسان
ارتفاع : 2820 متر
ارتفاع پای کار : 1800 متر
مختصات قله : سعادت آباد، میدان بهرود، خیابان شهید عابدی، انتهای خیابان فاتحان (جنب شهرک مسکونی بام تهران)، دره سعادت آباد
مدت زمان پیمایش : 10:00
تاریخ برگزاری : ۲۷ فروردین ۱۴۰۰
تاریخ نگارش : 31 فروردین 1400
جهت مشاهده در سایز اصلی، بر روی تصویر کلیک کنید.
اطلاعات منطقه

موقعیت جغرافیایی : سعادت آباد، میدان بهرود، خیابان شهید عابدی، انتهای خیابان فاتحان (جنب شهرک مسکونی بام تهران)، دره سعادت آباد

گوناگونی جانوری : روباه، خرگوش وحشی، عقاب، همستر، گرگ، قرقی

نزدیک ترین مرکز درمانی : منطقه 2 شهر تهران

دسترسی به آب در شب مانی : دارد- با فاصله

پوشش تلفن همراه : دارد

بهترین فصل صعود : بهار و تابستان و پاییز و زمستان

خطرات : هیچ خطری ندارد

ایمنی منطقه : کاملا ایمن می باشد

اطلاعات دسترسی به منطقه

استان و شهر مبدا : تهران, تهران

وسیله نقلیه تا نزدیک ترین شهر اصلی : سواری خطی

نام روستای پای کار : سعادت آباد - شهرک مخابرات

مشخصات مسیر : پاکوب مشخص دارد

استان و شهر مقصد : تهران, تهران

وسیله نقلیه تا روستا/محله : سواری

جاده دسترسی به روستا/محله : آسفالت

شرح برنامه

نام راهنما / سرپرست : مهندس مجتبی عباسی

مختصات محل های مناسب شب مانی : نزدیک چشمه های یک و دو در مسیر کوهپیمایی

وضعیت آب و هوا : آفتابی

سطح فنی برنامه : غیرفنی

تعداد چشمه های مسیر : 2

وضعیت دمای هوا : گرم

گروه کوهنوردی و طبیعتگردی راشا

گزارش صعود به قله چین کلاغ

بنا به اعلام برنامه راس ساعت ۶:۴۵ صبح همگی در انتهای خیابان فاتحان برج های شهرک مخابرات حضور داشتند و پس از معرفی اجمالی و عملیات تب سنجی، مسیر کوهپیمایی را آغاز کردیم .

صبح با سرپرستی مهندس مجتبی عباسی وارد برنامه شدیم که سرپرست برنامه مسیر دره را برای صعود و فرود انتخاب کرد .

‎قبل از شروع به مدت ۱۰ دقیقه نرمش و گرم کردن بدن را انجام دادیم و از کنار درختان گذشته و به چشمه اول رسیدیم، (این چشمه معمولا در اکثر ماه های سال دارای آب قابل شرب هست).

پس از استراحت کوتاهی در کنار چشمه، مسیر پاکوب را به سمت قله چین کلاغ حرکت کردیم و در ساعت ۸:۱۵ صبح در کنار چشمه دوم جهت صبحانه اتراق کردیم.

پس از حدود چهل دقیقه استراحت، به ادامه مسیر صعود حرکت خود را آغاز کردیم.
و سپس گروه راشا همگی با همت و تلاش خود در ساعت ۱۱:۳۰ بر روی قله چین کلاغ ایستادند و سپس با یک ساعت و نیم استراحت و صرف ناهار مسیر فرود را همان مسیر صعود انتخاب کردیم که توقف استراحت در ساعت ۱۶:۳۰ عصر کنار ماشین ها حاضر بودیم و با موفقیت این صعود را به پایان رسانده ایم.

تعداد زیادی از همنوردان صعود های اولی بودن که با توکل بر خداوند همگی صعود خود را با موفقیت به پایان رساندند.

لازم به ذکر است در مواقع عکاسی یک دقیقه ماسک ها برداشته شده است. و تمامی پروتکلهای بهداشتی رعایت گریده است .

معرفی قله چین کلاغ

چین کلاغ یکی از این قلل است که به ارتفاع ۲۸۲۰ متر در شمال منطقه اوین، درکه و کوی فراز واقع است و روز جمعه (27 فروردین) با گروه عزم را برای صعود به این قله جزم کردیم.

نقطه شروع این مسیر، ضلع غربی “شهرک بام تهران” در بالای سعادت آباد است. برای رسیدن به این نقطه می تونید از مسیرهای مختلف از جمله یادگار امام جنوب (تابلو میدان بهرود) و یا یادگار شمال (دور برگردان شهید پاکنژاد) خود را به میدان بهرود برسانید. از میدان بهرود به راست پیچیده و تا انتها می روید (انتهای خ فاتحان) تا به برج های شهرک بام تهران برسید که اخیرا یک نگهبانی هم آنجا تعبیه شده. ماشین را قبل از نگهبانی پارک کرده و از سمت چپ وارد دره و پاکوب مسیر چین کلاغ می شوید. ابتدای مسیر یک جاده خاکی از سمت چپ دره و در جهت شمال است. این جاده خاکی حدود 500 متر ادامه دارد و باقی مسیر بصورت پاکوب است. قله در سمت راست دره قرار داشته و اگر هوا صاف باشد در بلندترین نقطه ی یال دیده می شود.

پس از حدود 15-20 دقیقه وارد محدوده درختان می شوید که در فصول بهار و پاییز جلوه زیبایی دارد. حدود 45 دقیقه پس از شروع حرکت به محل چشمه اصلی می رسید که معمولا کوهنوردان اینجا برای صبحانه و استراحت اتراق می کنند. پس از چشمه محدوده درختان تمام می شود. از چشمه به بعد دو مسیر برای رسیدن به قله پیش رو دارید:

1- مسیر یال

2- مسیر دره

مسیر یال: در این مسیر پس از رسیدن به چشمه، به سمت راست تغییر جهت داده و وارد پاکوبی می شوید که به روی یال می رود. حدود یک ربع بعد به یال اصلی می رسید که در جهت جنوب به شمال امتداد دارد. با حرکت در جهت شمال پس از حدود 1.5 ساعت به خط الراس اصلی می رسید. با گردش به چپ حدود 10 دقیقه دیگر بر روی قله چین کلاغ هستید.

مسیر دره: در این مسیر پس از رسیدن به چشمه باید مسیر دره را حدود 15-20 دقیقه به سمت بالا ادامه داده و سپس از سمت چپ سوار یالی شوید که با شیب تند به قله منتهی می شود.

مسیر دسترسی:

مسیر اول: در بزرگراه یادگار امام-جنوب (از سمت چمران) وارد خروجی سوم با تابلو “میدان بهرود” می شوید. در میدان به راست پیچیده و وارد بلوار شهید عابدی می شوید. انتهای بلوار به ضلع غربی شهرک بام تهران و محل پارک خودرو می رسید.

مسیر دوم: در بزرگراه یادگار جنوب به شمال، وارد خروجی سعادت آباد با تابلو”شهرداری” شده، قبل از میدان از طریق خ سپیدار وارد شهید پاکنژاد شمال شده از زیر یادگار رد می شوید تا به میدان بهرود برسید و سپس بلوار شهید عابدی.

بهترین زمان و فصل صعود به قله چین کلاغ :

فصول بهار و پاییز و تابستان برای صعود به قله چین کلاغ مناسب هستند. برای صعود در تابستان بهتر است صبح خیلی زود برنامه را شروع کنید تا قبل از گرم شدن هوا به ارتفاعات رسیده باشید. چین کلاغ معمولا زمستانی سرد و پر برف دارد. به دلیل خطر بهمن صعود از طریق دره ها در زمستان و اوایل بهار خطرناک است و باید مسیر یالها و خط الراس را انتخاب کرد. البته مناظر سپید کوهستان صعود در زمستان را نیز جذاب می سازد. صعود در اوایل بهار و از طریق مسیرهای ایمن ترکیبی از مناظر زیبای کوهستان و دمای خوب است. در مجموع در بهار و پاییز صعود به قله چین کلاغ دلچسب تر است.

وسایل و لوازم ضروری برای صعود به قله چین کلاغ :

کوله پشتی مناسب، کفش کوهنوردی یا طبیعت گردی ساقدار با آج مناسب در کف ، عینک آفتابی و کلاه نقاب دار برای روزهای آفتابی ، لباس گرم و تجهیزات زمستانه برای فصول سرد ، دوربین عکاسی ، دارو و لوازم شخصی ، بطری آب، میوه، غذا و تننقلات ، کیت امداد و بقای طبیعت گردی ، پاوربانک برای گوشی، تمام وسایل لازم برای پیمایش در طبیعت مانند باتوم

ارتفاع قله چین کلاغ :

ارتفاع قله چین کلاغ 2820 متر از سطح دریاست و بر حسب مسیری که برای صعود انتخاب می کنید باید 1000 تا 1100 متر از مبدا ارتفاع بگیرید. بنابراین یکی از ساده ترین کوههای تهران محسوب می شود.

به امید موفقیت های روز افزون برای تک تک همنوردان محترم و عزیزم🌹

لوازم مورد نیاز

لباس مناسب فصل

دارو و لوازم شخصی

کرم ضد آفتاب

روحیه شاداب

آب و تنقلات شخصی

غذا و نوشیدنی

کوله یک‌روزه

بادگیر ودستکش وکفش کوهنوردی وعینک وباتوم

وسایل غذاخوری و بهداشتی

میوه و. تنقلات

باتوم کوهپیمائی (یک جفت - الزامی)

تلفن تماس : 09376369302
نظر شما

قوانین ثبت نظر

  • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد
  • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد
  • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید
تلفن تماس : 09376369302