چین کلاغ، آسان ترین قله تهران

یکی از ساده ترین کوه های شمال تهران برای صعود می باشد، ارتفاعات چین کلاغ، جایی برای رهایی از ترافیک و دود و سروصدا، مکانی به مانند بهشتی در دل پایتخت است درجه سختی قله چین‌کلاغ ساده تا متوسط دسته بندی می شود. اگر شما آموزش های کافی کوهنوردی را دیده‌اید، این کوهستان انتخاب خوبی برای صعود اولتان محسوب می شود.اگر شما هم تا به حال صعودی ثبت نکردید؛ اما اطلاعات کوهنوردی کاملی دارید، قله چین‌کلاغ می تواند یک انتخاب مناسب باشد!

قله چین کلاغ کجاست ؟راهنمای صعود به قله چین کلاغ

قله چین کلاغ مابین دره های فرحزاد و درکه قرار دارد و دارای دسترسی خوبی از طرف جنگل کارا و دره بیدستان است. جنگل کارا در مسیر شرقی صعود به قله چین کلاغ، یکی از زیباترین جلوه های طبیعت کوههای شمال تهران است.

قله چین کلاغ

  مسیرهای صعود به قله چین کلاغ کدام هستند؟

ابرای صعود به این قله 3 مسیر اصلی وجود دارد که در ادامه با آن ها آشنا می شوید

 مسیر صعود به قله چین کلاغ از سعادت آباد

مسیر اول: این مسیر که بهترین و رایج ترین مسیر صعود به چین کلاغ است در شهرک بام تهران واقع در سعادت آباد آغاز می شود یک نگهبانی در ابتدای مسیر قرار دارد. شروع مسیر از یک جاده خاکی است . ارتفاع مبدا حرکت ۱۸۳۰ متر می باشد. پس از ۵۰۰ متر طی مسافت در جاده خاکی به مسیر پاکوب خواهید رسید.

پس  از طی مسافت کمی به دو مسیر می رسیم

1-مسیر یال که پس از رسیدن به چشمه به سمت راست تغییر جهت داده و وارد پاکوب آن میشوید.

2-مسیر دره، که پس از چشمه حدود یک کیلومتر دیگر ادامه داده و سپس در سمت چپ سوار یال شده که با شیبی نسبتا تند به قله چین کلاغ منتهی میشود.


چین کلاغ

مسیر درکه برای صعود به چین کلاغ

مسیر دوم: جایی است مابین میدان درکه و مسیر پلنگ‌چال و دره کارا که پیمودن این مسیر نیز در حدود 3 ساعت زمان شما را به خود اختصاص می‌دهد. جنگل کارا به چین کلاغ، یکی از زیباترین مناظر این کوه را به خود اختصاص داده است.

مسیر سوم: نیز از همان حوالی میدان درکه آغاز می‌شود، منتها این بار باید در جهت دره معدن و سه راه معدن حرکت کنید. این مسیر نیز مانند دو مسیر قبلی زمانی معادل 3 الی 4 ساعت را به خود اختصاص می‌دهد. در کل از آنجایی که این قله در رشته کوه‌های البرز واقع شده است، لذا پیمودن مسیرهای متفاوت و رسیدن به آن از قله‌های اطراف نیز ممکن است. مثلا مسیر چین کلاغ به دو شاخ یا چین کلاغ به توچال نیز به نوبه‌ی خود، نوعی سفر پیمایشی و در درجه کوهنوردی‌های سخت محسوب می‌شود.

برای شرکت دردوره چیدمان کوله پشتی کلیک کنید

ارتفاع قله چین کلاغ از سطح دریا و پای کوه در مبدا صعود چقدر است؟

ارتفاع قله چین کلاغ ۲۸۲۰ متر از سطح دریاست و بر حسب مسیری که برای صعود انتخاب می کنید باید ۱۰۰۰ تا ۱۱۰۰ متر از مبدا ارتفاع بگیرید چین کلاغ به دلیل آسان بودن مسیر صعود مملو از گروه‌های کوهنوردی است که برای صعود به قله‌های بلند تر در این منطقه تمرین می کنند.

بهترین مناطق دیدنی دامنه ها و کوهپایه های قله چین کلاغ

دره زیبای درکه، آبشار هفت حوض، جنگل کارا و دره بیدستان از مناطق دیدنی و جذاب این منطقه می باشد 

 درجه سختی قله چین کلاغ

صعود به قله چین کلاغ سطح متوسط برای کوهنوردان دارد البته این به فصل صعود نیز بستگی دارد. افراد عادی و گردشگران نیز می توانند بخشی از مسیرهای صعود در دره بیدستان یا درکه را بصورت رفت و برگشت طی کنند. بنابراین درجه سختی برنامه ساده تا متوسط و مناسب برای افراد با توانایی پیمایش در طبیعت از ۶ کیلومتر تا ۱۳ کیلومتر در مسیرهای ناهموار طبیعت مانند پاکوب و مسیرهای دارای شیب است. و به طور کلی صعود قله چین کلاغ بسیار ساده تر از صعود به قلل بلندتری مانند دوشاخ و سیاه سنگ است.

بهترین زمان و فصل صعود به قله چین کلاغ چه موقع است؟

آب و هوای قله چین کلاغ در فصول بهار، پاییز و تابستان برای صعود عالی است. برای صعود تابستانه به چین کلاغ بهتر است صبح خیلی زود برنامه را شروع کنید تا قبل از گرم شدن هوا به ارتفاعات رسیده باشید. چین کلاغ معمولا زمستانی سرد و پر برف دارد. به دلیل خطر بهمن صعود از طریق دره ها در زمستان و اوایل بهار خطرناک است و باید در صعود زمستانه به چین کلاغ مسیر یالها و خط الراس را انتخاب کرد. البته مناظر سپید کوهستان صعود در زمستان را نیز جذاب می سازد. صعود در اوایل بهار و از طریق مسیرهای ایمن ترکیبی از مناظر زیبای کوهستان و دمای خوب است. در مجموع در بهار و پاییز صعود به قله چین کلاغ دلچسب تر است.

چین کلاغ
پوشش گیاهی 

ازگیل وحشی، بادام کوهی، سیب وحشی، زالزالک، انواع درختان آلو و درختچه‌هایی مانند زرشک وحشی و تمشک.گیاهان دارویی و خوراکی منطقه نیز مانند والک، زالزالک، سیرک یا تره کوهی، آویشن، ریواس، کاکوتی، مرزه کوهی، کنگر، چای کوهی و قارچ وحشی

چین کلاغ
پوشش جانوری 

روباه معمولی،خرگوش کوهی،عقاب طلایی،موش صحرایی،گرگ خاکستری،جوجه تیغی،دلیجه معمولی،شاهین معمولی،شغال طلایی
زاغی نوک سیاه،کبک چوکار،کبوتر چاهی،گنجشک خانگی،قمری خانگی،یا کریم ،چلچله معمول،بلبل خرما،غراب معمولی

چین کلاغ

مکان های دیدنی چین کلاغ

از جمله منظره‌ها و شگفتی‌های تماشایی مسیرهای مختلف صعود به این قله، که برخی از آن‌ها ساخته دست بشر در مسیر صعود این قله است، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: غار دو سنگ/ آبشار دره دیوانه/ دره بهشت/ معدن سنگ/ سنگ نشین/ رودخانه فرحزاد/ آبشار کلاغ چین/ قهوه‌خانه/ قندیل‌ها‌ی چین کلاغ

چین کلاغ

دوره آموزشی عکاسی با موبایل در طبیعت

مسافت پیمایش از پای کار چین کلاغ تا قله توچال تقریبا ۱۸ کیلومتر می باشد. یک مسیر خوب برای آمادگی برنامه های خط الراسی و یک برنامه لذت بخش و استقامتی زمستانی به خصوص برای یک روز فشار سنگین که البته فقط به کوهنوردان کاملا آماده توصیه میشود.

سخن پایانی : مهم نیست کجا هستید ،مهم نیست چه کسی هستید ،آنچه واقعا مهم است اراده معطوف به اولین کام وایجاد تغییر است .کافی است از خانه خارج شوید وصعود کنید (آدام اوندرا)

 

در صورتی که تجربه صعود به این قله را دارید با ما در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید 

 

نظر شما

قوانین ثبت نظر

  • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد
  • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد
  • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید