جنگل جواهردشت

جواهردشت کجاست؟

جواهردشت روستایی ییلاقی رویایی و از جاهای دیدنی گیلان است در بخش چابکسر قرار دارد. ارتفاع این ییلاق به ۲۵۰۰ متر در بیشترین بلندی می‌رسد. جواهردشت در مرز شرقی استان گیلان و در فاصله ۲۶ کیلومتر از سیاهکلرود و ۴۶ کیلومتر از شهرستان رودسر قرار دارد.

روستای جواهردشت در ارتفاعات این شهرستان قرار گرفته و در بسیاری از اوقات، با اقیانوسی از ابر، پوشیده شده است. در قسمت جنوبی جواهردشت، قله بلند گیلان، کوه «سماسوس» و  با ارتفاع ۳,۶۷۸ متر از سطح دریا، در مرز میان استان‌های گیلان و مازندران و مشرف به دریای کاسپین قرار دارد. مسیر جاده‌ای این روستا پرپیچ و خم و بسیار زیبا است و از روستاهای سیاهکلرود، قاسم آباد علیا و سفلا، گاوماست و چند روستای دیگر می‌گذرد. مساحت این دشت ۱۰۰ هکتار است.

رودخانه «رحیم آباد»، تامین‌کننده آب شرب بخش های مختلف شهرستان رودسر، از این کوه سرچشمه می‌گیرد و در جواهردشت روان می‌شود. به‌دلیل تشابه نام‌های جواهردشت و «جواهر ده»، جواهردشت ناشناخته‌تر باقی مانده است؛ زیرا به اشتباه همان جواهرده فرض می‌شود؛ اما این دو منطقه گرچه خیلی از هم دور نیستند، متفاوت از یکدیگرند.

این دشت زیبا با آب و هوایی بکر، مناظری فوق‌العاده و تنوع طبیعی بالا، ییلاق ساکنان روستاهای توابع چابکسر و دیگر روستاهای منطقه است. اهالی این روستاها دام‌هایشان را برای چرا در نیمه گرم سال به مراتع و ارتفاعات جواهرشت می‌برند. در دشت چشمه‌های فراوان و رودهای پر آب مانند «خشکه رود» و «سیاه لات»، جریان دارند. ارتفاع این پهنه سرسبز بین ۵۰۰ تا ۲۵۰۰ متر از سطح دریا تفاوت دارد.

جواهردشت شامل بخش‌های جنگلی پایین‌دست و بالادست و مراتع و کوهستان‌ها می‌شود و ساختار طبیعی این مناطق تنوع بالایی دارد. قسمت‌های زیادی از پایین‌دست، در طول سال‌های اخیر، به‌دلیل ساخت و سازهای فراوان و جاده‌کشی، تخریب شده‌اند؛ اما هنوز گونه باارزش شمشاد در این منطقه وجود دارد.

مسیر دسترسی به جواهردشت

فاصله تهران تا جواهردشت ۴۲۰ کیلومتر است. پیمودن مسیر جواهردشت بسته به ترافیک بین ۵ ساعت و نیم تا ۶ ساعت و نیم طول می‌کشد.

از تهران راهی آزاد راه قزوین-رشت شوید، پس از طی ۳۰۰ کیلومتر به جوکلبندان می‌رسید. به سمت جاده سیاهکل بروید. پس از سیاهکل به لاهیجان می‌رسید. به طرف رودسر مسیر را ادامه دهید. در رودسر مسیر رامسر را در پیش بگیرید. پس از عبور از کلاچای از مسیر اصلی به فرعی سیاهکلرود بپیچید. با گذر از باغ‌های همیشه سبز پرتقال ابتدا به سیاهکلرود و بعد به خیاط محله می‌رسید. از اینجا تا جواهردشت ۲۵ کیلومتر است که بسته به شرایط حدود یک ساعت طول می‌کشد.

در خیاط محله می‌توانید خودرو خود را پارک کنید و با رانندگان محلی به جواهردشت بروید. وسیله نقلیه این رانندگان جیپ‌های قدیمی مدل KM است.

مسیر تا بعد از روستای جنگلی چاشت خورلات و اوایل جنگل آسفالت است؛ ولی بعد از آن تا خود جواهردشت جاده خاکی ست و از جنگل عبور می‌کند. بعد از اتمام جنگل مراتع پیدا می‌شوند و سپس به امامزاده نقره عباس می‌رسید. از کنار امامزاده جواهردشت خودنمایی می‌کند.

مسیر از خیاط محله به بعد  صعب العبور است و نیاز به خودرو‌های دو دیفرانسیل دارد. البته در روزهای خشک کیفیت جاده به نسبت خوب است و خودرو‌های سواری امکان رفت و آمد دارند. ولی توصیه ما استفاده از رانندگان محلی ست.

پوشش گیاهی جواهردشت

پوشش گیاهی این منطقه در ارتفاعات مختلف، متنوع است. در قسمت های پایین منطقه، گونه باارزشی از شمشاد وجود دارد. «میش گوش» که گل آن مصارف دارویی دارد و انواع درختان پهن‌برگ پوشش گیاهی جنگل‌های مسیر هستند. اهالی، در زمین‌های مناسب این منطقه سیب‌زمینی کاشته اند. از دیگر پوشش های گیاهی پایین منطقه می‌توان به درختان «توسکا» و «خرمندی» و «ممرز»، اشاره کرد. در مراتع و دشت،‌ گل‌های رنگارنگ و گل گاو زبان می‌رویند.

در بخش میانی گونه‌های درختان آزاد، توسکا، افرا،‌ خرمالوی وحشی و درختان بلوزط، وجود دارند. از گیاهان در ارتفاع نیز، می‌توان بلوط، آزاد، راش، ون، زالزالک، و گلابی وحشی را نام برد. در سراسر مسیر، بوته‌های تمشک، گزنه و گل‌های پامچال و بنفشه به چشم می‌خورند.

جاذبه های جواهردشت

جیپ‌ سواری در جاده‌های جنگلی-کوهستانی
طبیعت‌ گردی و پیاده‌روی در مراتع سرسبز
عکاسی از مناظر رویایی طبیعت
چشم‌اندازهای متنوع از جلگه و دریا و دره‌های سرسبز
شب‌نشینی در هوای خنک ییلاق
تجربه بی‌نظیر اقیانوس ابر
صرف خوراک‌های محلی
تجربه شبی اقامت در روستا به دور از امکانات شهری

برای سفر به جواهردشت چه چیزی با خود ببریم؟

برای سفر به این ییلاق زیبا حتما کفش مناسب پیاده روی و چنانچه تمایل به کوهنوردی در کوه سماسوس دارید، کفش کوهنوردی همراه ببرید. در روستای ورودی جواهردشت بازارچه کوچکی برای تهیه موارد خوراکی و گوشت وجود دارد. اگر تمایل به اتراق در طبیعت به‌مدت طولانی دارید و تا ارتفاعات پیش می‌روید،‌ حتما آب و غذا به حد کافی و سایر ملزومات شخصی را با خود ببرید. در ارتفاعات هیچ امکاناتی وجود ندارد. برای اتراق کردن همه وسایل کمپ را به‌همراه داشته باشید. چراغ قوه و وسایل آماده کردن آتش نیز، از وسایل ضروری برای کمپ کردن هستند.

قمقمه آب برای رفع عطش در پیاده‌روی‌ها کمکتان می‌کند.

دوربین عکاسی از دیگر وسایل واجب در سفر به این ییلاق زیبا است. در پیاده‌روی در طبیعت بکر جواهردشت، مناظری بسیار زیبا خواهید یافت که می‌توانید خاطراتشان را ثبت کنید. کوله سبک، کیسه خواب و لباس گرم و کیسه زباله را نیز فراموش نکنید.

در صورت برپا کردن آتش پیش از ترک محل حتما از خاموش شدن آن مطمئن شوید.

بهترین زمان سر به جواهردشت

مسافران و کوهنوردان حرفه‌ای در تمام ایام سال می‌توانند به این منطقه زیبا سفر کنند. بسیاری از کوهنوردان برای صعودی حرفه‌ای به قله سماسوس فصل زمستان را انتخاب می‌کنند؛ اما در زمستان جواهردشت، پوشیده از برف می‌شود و برای افراد بومی غیرقابل سکونت است. از اواسط پاییز بارش برف آغاز می‌شود و تا اواخر فروردین نیز بارش برف محتمل است.

برای لذت بردن از دشت پرگل، مراتع سرسبز و عطر و بوی گیاهان معطر، بهترین زمان از اواسط بهار تا اوایل پاییز است. در این فاصله امکان اقامت در فضای باز و کمپ کردن وجود دارد. چنانچه در بهار و پاییز به جواهردشت می‌روید، حتما وضعیت آب و هوایی را استعلام کنید. 

نظر شما

قوانین ثبت نظر

  • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد
  • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد
  • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید