قله سبلان

درباره کوه سبلان

سبلان با ۴۸۱۱ متر بلندی از سطح دریا، سومین کوه بلند ایران است که در شمال غرب این کشور و در استان اردبیل قرار دارد.

سبلان سومین قلهٔ بلند ایران پس از دماوند و علم کوه و یکی از ۱۵۱۵ قله بسیار برجستهٔ جهان به‌شمار می‌رود. سبلان یک کوه آتشفشانی نیمه فعال است که در مرحلهٔ فومرولیو بوده و در بالای قله آن دریاچه کوچکی قرار دارد. سبلان به خاطر آبگرم‌های طبیعی دامنه کوه، طبیعت تابستانی زیبا و پیست اسکی آلوارس مورد توجه گردشگران است. همچنین برخی کوه سبلان را محل بعثت پیامبر ایران (زرتشت) می‌دانند. نمونه‌ای از آن در کتاب چنین گفت زرتشت، اثر نیچه، مشاهده می‌شود که به پایین آمدن زرتشت از کوه سبلان اشاره کرده‌است. و از این نظر مکانی مقدس و مورد احترام است که حتی در میان بومیان و عشایر منطقه به نام آن قسم یاد می‌شود.

 

مسیرهای صعود

  1. مسیر شمال‌شرقی (مسیر رایج - آبگرم شابیل)
  2. مسیر غربی (دریاچه قره گل)
  3. مسیر جنوبی (پیست اسکی آلوارس)

جاذبه های گردشگری سبلان

سبلان علاوه بر دریاچه، چشمه های اب گرم فراوانی دارد که یکی از معروف ترین آن ها چشمه شابیل است. فاصله سرعین تا پیست اسکی الوارس تنها ۲۴ کیلومتر است. این پیست اسکی از پر جاذبه ترین جاهای دیدنی سرعین است که هم تله سیژ دارد و هم دشت های سبز و پرگل و هم ابشار و رودخانه. پل معلق مشکین شهر در فاصله ی ۵۸ کیلومتری کوه سبلان واقع است. این پل طولانی ترین پل معلق خاور میانه محسوب می شود و در ارتفاع ۸۰ متری قرار دارد. دریاچه ی ات گولو در شیروان دره واقع است و همچنین چشمه ی اب گرم قینرچه از دیگر جاذبه های سبلان هستند.

فاصله ی مشکین شهر تا سبلان بسیار کوتاه است لذا می توانید برای راحتی کار در مشکین شهر اقامت داشته باشید. حتی در سرعین هم می توانید هتل رزرو کنید. سرعین هتل های ۴ ستاره ای دارد که برای اقامت گزینه های مناسبی هستند. اما بسیاری از کوهنوردان حرفه ای در این مناطق به برپایی کمپ می پردازند.

پوشش گیاهی

 گیاهانی مثل انواع زرشک، سیر، میخک، گل سرخ، روناس، گل گاو زبان و آلاله، زنبق و لاله در دامنه‌ سبلان می‌رویند.

گوناگونی جانوری

خرس قهوه‌ای، راسو، روباه، شغال،‌خرگوش، قرقی، جغذ، هدهد، چکاوک، پرستو، چلچله، کلاغ، عقاب طلایی و گراز

راهنمای صعود به قله

قله سبلان ، سومین کوه بلند ایران بعد از دماوند و علم کوه و دومین آتشفشان غیر فعال ایران زمین با ارتفاع ۴۸۱۱ متری در ۲۵ کیلومتری جنوب شرقی مشکین شهر واقع است.کوهستان سبلان به طور کلی سه قله معروف دارد،قله اصلی یا آتشفشان به نام سلطان ساوالان بلند ترین نقطه آذربایجان است و دو قله دیگر آن به هرم و کسری مشهور اند.

 

تمام قله های سبلان در همه ایام سال پوشیده از یخ و برف های دائمی هستند. دامنه های این کوهستان در بخش مرکزی از چهارسو،به شهر مشکین شهر در شمال ، تبریز در مغرب،سراب در جنوب و اردبیل در شرق مشرف میباشد.

 

اطلاعات مسیر
مسیر رایج صعودمسیر شمال شرقی -آب گرم شابیل 
مسیرهای صعود
  • مسیر شمال‌شرقی (مسیر رایج)، که از آبگرم شابیل واقع در جنوب شهر لاهرود در جاده اردبیل به مشکین‌شهر آغاز می‌شود و با عبور از پناهگاه به وسیله یال شرقی به قله می‌رسد. مسیر پناهگاه تا قله کاملاً پاکوب بوده و مشخص است و در بیشتر قسمت‌های آن پرچم‌های راهنما وجود دارد. این جبهه ساده بوده و کوهنوردان معمولی به راحتی صعود تابستانه را در چند ساعت (صبح تا ظهر) انجام می‌دهند
  • مسیر غربی، که از پای دریاچه قره گل شروع می‌شود و پس از گذر از هرم چال و یخچال عظیم هرم به جان‌پناه غربی و سپس قله سبلان می‌رسد.
  • مسیر جنوبی، که از سمت جنوب قله آغاز می‌شود و در نزدیکی قله به وسیله یال شرقی به قله منتهی می‌شود. در این مسیر جان‌پناهی وجود ندارد. این جبهه سخت‌ترین راه صعود به این قله می‌باشد که از سنگ‌های بزرگ تشکیل شده‌است. پیست اسکی آلوارس که یکی از مجهزترین پیست‌های اسکی ایران است در این مسیر قرار دارد.
مسافت پای کار تا قله 10.38 کیلومتر 
دسترسی به آب 

وجود چشمه در مسیر 

وضعیت آنتن دهی موبایل در تمامی مسیر صعود موبایل ها آنتن دهی دارند.
محل شب مانی 

پناهگاه 

نزدیک ترین مرکز درمانی استان اردبیل - مشگین شهر -بیمارستان ولیعصر 

 

مشخصات کلی 
ارتفاع قله : 4811
ارتفاع پای کار: 3700 
موقعیت جغرافیایی : در ۲۵ کیلومتری جنوب شرقی مشکین
مختصات قله : 47.836810، 38.266960
بهترین فصل صعود :  تابستان 
وجه تسمیه :
پوشش گیاهی : گیاهانی مثل انواع زرشک، سیر، میخک، گل سرخ، روناس، گل گاو زبان و آلاله، زنبق و لاله در دامنه‌ سبلان می‌رویند.
گوناگونی جانوری : خرس قهوه‌ای، راسو، روباه، شغال،‌خرگوش، قرقی، جغذ، هدهد، چکاوک، پرستو، چلچله، کلاغ، عقاب طلایی و گراز
وضعیت آب و هوای قله : مشاهده در سایت هواکوه 

رشته کوه : قلل منفرد 

ترک مسیر(Gps) : ترک مسیر قله سبلان 

در صورتی که تجربه صعود به این قله را دارید با ما در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید .

نظر شما

قوانین ثبت نظر

  • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد
  • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد
  • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید