هر آنچه باید درباره کوه دماوند بدانید!

قله دماوند کجاست ؟

دماوند کوهی در شمال ایران است که بلندترین کوه ایران و بلندترین آتشفشان آسیا و خاورمیانه است. دماوند در پارهٔ مرکزی رشته‌کوه البرز در جنوب دریای مازندران جای دارد. این کوه از دیدگاه تقسیمات کشوری، در بخش لاریجان در شهرستان آمل در استان مازندران قرار دارد.

این کوه به‌ هنگام صاف و آفتابی بودن هوا، از شهرهای تهران، ورامین، قم و همچنین کرانه‌های جنوبی دریای خزر قابل رؤیت است. کوه دماوند در تاریخ سیزدهم تیرماه سال ۱۳۸۷ به عنوان نخستین اثر طبیعی ایران در فهرست آثار ملّی ایران ثبت شد. این آتشفشان خفته همچنین از سال ۱۳۸۱ به عنوان «اثر طبیعی ملّی» در شمار مناطق چهارگانهٔ ارزشمند از نظر حفاظت محیط زیست قرار گرفته‌است.

قله دماوند

در اساطیر ایران نیز ازکوه دماوند یاد شده و شهرت آن بیش از هر چیز به این سبب است که ضحاک در آن به بند کشیده شده‌است. در آثار ادبی فارسی نیز فراوان به این اسطوره و به‌ طور کلّی‌تر کوه دماوند اشاره شده‌است.

مسیرهای صعود به قله دماوند 

 1. جنوبی، مسیر گوسفند سرا
 2. شرقی، یال ملارد
 3. غربی، یال سیمرغ
 4. شمال شرقی، تخت فریدون
 5. شمال غربی، یال داغ
 6. شمالی، دوبی سل
 7. جنوب شرقی، یال ملاخوران
 8. جنوب غربی، یال معدن
 9. جنوب جنوب شرقی، یال وزمین چال
 10. شمال جنوب شرقی، یال ملارد
 11. جنوب شمال شرقی، یال یخار
 12. شمال شمال شرقی
 13. شمال شمال غربی
 14. جنوب شمال غربی، یال ورارو
 15. شمال جنوب غربی، یال چال‏چال
 16. جنوب جنوب غربی، یال آسپرین‏سر

ارتفاع قله دماوند چقدراست؟

به نقل از درگاه ملّی آمار ایران، ارتفاع قله دماوند از سطح آب‌های آزاد ۵٬۶۱۰ متر است.

سازمان نقشه‌برداری کشور در سال ۱۳۸۵ در جریان پروژه ای ده روزه و با روش‌های مختلف اقدام به اندازه‌گیری ارتفاع دقیق قله کرد و عدد ۵۶۰۹/۲۰ (پنج هزار و ششصد و نه متر و بیست سانتی‌متر) را برای قله به ثبت رساند و بعد از آن در تمامی منابع ارتفاع ۵۶۰۹/۲ یا به صورت گردشده، ۵۶۱۰ متر عنوان شد که در واقع عدد صحیح ارتفاع دماوند است.

در گذشته، اندازه‌های دیگری به‌عنوان ارتفاع کوه دماوند ذکر شده بود. در سال ۱۹۶۶ میلادی فردی به نام آلن باخ بر اساس تصاویر ماهواره‌ای ارتفاع قله دماوند را ۵٬۶۷۰ متر اندازه‌گیری کرد که بعدها یک متر به آن افزوده شد و عدد ۵٬۶۷۱ متر وارد کتاب‌های درسی و بسیاری از منابع شد و در ذهن بسیاری از ایرانیان نقش بست. این عدد همچنان بر روی بسیاری از یادبودهای قلّهٔ دماوند ذکر می‌شود. 

کوه دماوند

یخچال ها

 • یخچال سیوله (جبهه شمالی)
 • یخچال دوبی سل (جبهه شمالی)
 • یخچال عروسک‌ها (جبهه شمالی)
 • یخچال دره یخار (شمال شرقی)
 • یخچال خورتاب سر
 • یخچال شمال غربی
 • یخچال غربی

پوشش گیاهی

نسترن وحشی، قفقازی، رُز گردآلود، گز، علف بره، چمن آراراتی، چمن گندمی آسیای مرکزی، جاروی علفی بامی، علف قرمز، جو چمنزار، ملیکای بی زبانک، علف صورتی، چاودار هراتی، شبه یولاف شکننده، ریش سنبل، خشخاش طناز، شکرتیغال و شکرتیغال مشهدی، چون جاشیر، سریش و در جاهای مرطوب زبان طلا، پیرسنبل، قدومهٔ پرشاخه، جعفری فرنگی معطر، بادرنجبویهٔ دنایی، خاکشیر تلخ کوتوله، گل بی مرگ طلایی، پنجه برگ نقره گون و….

قله دماوند

گوناگونی جانوری

روباه ، شغال ،سگ ، گرگ ، خرس ،خرگوش ، قوچ و میش ، کل و بز ، گراز ، عقاب طلایی ، جغد ، خفاش ، مار ، عقرب ، بزمجه و …

بهترین فصل صعود 

 بهترین فصل صعود به این قله باشکوه در تابستان ،مرداد ماه می باشد 

آب وهوای قله دماوند 

کمینهٔ دمای هوا در ارتفاعات قله دماوند تا ۶۰ درجه زیر صفر (در زمستان) و تا یکی-دو درجه زیر صفر (در تابستان) پایین می‌آید. سرعت توفان در دماوند گاهی از ۱۵۰ کیلومتر در ساعت نیز می‌گذرد. سرعت باد در کوهپایه‌ها گاه به هفتاد کیلومتر در ساعت می‌رسد. بیشتر بادها از غرب و شمال غربی می‌وزند. 

میانگین بارندگی در ارتفاعات دماوند ۱۴۰۰ میلی‌متر در سال است و بارش در ارتفاعات معمولاً به صورت برف است.

مشاهده وضعیت آب وهوای قله دماوند در هواکوه 

راهنمای صعود به قله دماوند

راهنمای صعود به قله دماوند(جبهه شمالی) - طرح سیمرغ

قله دماوند از مسیر شمالی پر شیب ترین و سخت ترین مسیر از میان مسیرهای چهارگانه اصلی دماوند است. صعود به قله دماوند از جبهه شمالی معمولا در قالب یک برنامه دو یا دو و نیم روزه توسط گروهها صورت می گیرد بدین صورت که روز اول شبانه و یا صبح اول وقت از تهران به سمت ناندل حرکت کرده و تا قبل از ظهر خود را با نیسان به پای سنگ استراحت در ارتفاع ۲۹۰۰ متر می رسانند. از اینجا کوله ها را به قاطر چی ها که از قبل در روستا هماهنگ کرده اند سپرده تا به جانپناه اول (جانپناه ۴ هزار) یا تا زیر جانپناه دوم (جانپناه 5 هزار) (یعنی تا ارتفاع حدود ۴۴۰۰ متر، نیم ساعت مانده به جانپناه) برساند که معمولا تا جانپناه دوم بیشتر متداول است بخاطر اینکه روز دوم زمان بیشتری برای صعود و فرود داشته باشند. کوهپیمایی از نقطه شروع تا جانپناه اول به طور متوسط حدود ۵ ساعت و از آنجا تا جانپناه دوم حدود ۲.۵ ساعت و از جانپناه دوم تا قله حدود ۶ ساعت زمان می برد.

اطلاعات مسیر
مسیر رایج صعودجبهه جنوبی مسیر رایج صعود به قله دماوند است .
مسیرهای صعود
 • جبههٔ شمالی؛ مسیر صعود این جبهه از میان دو یخچال سیوله (سمت راست) و دوبی سل (سمت چپ) صورت می‌گیرد. مسیر شمالی از سنگ بزرگ واقع در جنوب غربی روستای ناندل شروع می‌شود. این مسیر دو جان‌پناه در ارتفاع‌های ۴۰۰۰ متر معروف به جان‌پناه۴۰۰۰)) و ۴۷۰۰ متر (معروف به جان‌پناه ۵۰۰۰) دارد. ابتدای مسیر دشت ناندل است و مسیر قبل و بعد از جان‌پناه ۵۰۰۰ با دست به سنگ همراه است. این مسیر به غیر از گوسفند سرای ابتدایی آب آشامیدنی ندارد و در قسمت‌های پایانی شیب زیادی دارد که منجر به سنگینی کوله و سختی صعود است
مسافت پای کار تا قله 15.25 کیلومتر 
دسترسی به آب 

آخرین آب مسیر شمالی دماوند، گوسفندسرایی است که حدود سه کیلومتر قبل از سنگ بزرگ برقرار است و می‌توان از آب برداشت. البته با توجه به شرایط شاید بتوان از بالای جان‌پناه ۵۰۰۰ و از یخچال هم آب برداشت.

 

وضعیت آنتن دهی موبایل 

 در تمام طول مسیر تا جانپناه اول مناسب و در مابقی راه آنتن وجود ندارد. فقط در بعضی مواقع در طول مسیر جانپناه 4000 تا قله

محل شب مانی 
 • جان‌پناه فلزی ۴۰۰۰ که در سال ۱۳۶۰ و در ارتفاع ۴۰۰۰ متری یال

         شمالی ساخته شده‌است.

 • جان‌پناه فلزی ۵۰۰۰ که در ارتفاع ۴۶۳۰ متری یال شمالی ساخته شده‌است ولی معروف به جان‌پناه ۵۰۰۰ است.
نزدیک ترین مرکز درمانی 

استان مازندران - کهرود پایین -هلال احمر 

 

مشخصات کلی 
 ارتفاع پای کار: 2950 

موقعیت جغرافیایی : استان مازندران، جاده هراز، روستای ناندل

مختصات قله : 52.109985 ، 35.954833
وجه تسمیه :  دماوند يا دنباوند مركب از دو جزء دم به معناي دمه و بخار و پسوند آوند. به معناي داراي دمه و دود و بخار.
ترک مسیر(Gps) : ترک مسیر قله دماوند (جبهه شمالی) 

قله دماوند

راهنمای صعود به قله دماوند(جبهه غربی) - طرح سیمرغ

اطلاعات مسیر
مسیر رایج صعودجبهه جنوبی  مسیر رایج صعود به قله دماوند است .
مسیرهای صعود

جبههٔ غربی؛ مسیر غربی از پارکینگ در ارتفاع حدود ۳۴۰۰ متر آغاز می‌شود و پس از حدود ۳ ساعت کوهپیمایی به پناهگاه سیمرغ می‌رسد و با ادامه مسیر بر روی یال غربی به قله منتهی می‌شود. در پناهگاه سیمرغ آب وجود دارد و شیب انتهای مسیر غربی به نسبت زیاد است.

مسافت پای کار تا قله 8.48 کیلومتر 
دسترسی به آب 

در طول مسیر اصلا چشمه ابی وجود ندارد فقط در پناهگاه سیمرغ اب چشمه یخچال که در سمت راست پناهگاه می باشد در تمام فصول جاری است 

 

وضعیت آنتن دهی موبایل 

تا پناهگاه سیمرغ انتن دهی مختصر و  از پناهگاه سیمرغ به سمت قله اصلا انتن وجود ندارد 

محل شب مانی 

پناهگاه سیمرغ که در سال ۱۳۷۴ و در ارتفاع ۴۲۰۰ متری جبهه غربی ساخته شده‌است.

به علاوه قرارگاه‌های کوهنوردی پلور در جبهه غربی و رینه در جبهه جنوبی تسهیلاتی مانند وسیله رفت‌وآمد تا پای صعود، امکان شب‌مانی و راهنمای کوهنوردی ارائه می‌دهد

نزدیک ترین مرکز درمانی استان تهران -دماوند - مشا- جاده آبعلی - مشا -خانه بهداشت مشا 

 

مشخصات کلی 
 ارتفاع پای کار: 3400

موقعیت جغرافیایی : استان مازندران، شهر پلور

مختصات قله : 52.109985 ، 35.954833
ترک مسیر(Gps) : ترک مسیر قله دماوند (جبهه غربی) 

کوه دماوند

 

راهنمای صعود به قله دماوند(جبهه جنوبی) - طرح سیمرغ

مسیر جنوبی تقریباً ساده‌ترین مسیر برای صعود به قله دماوند است. برای صعود از این مسیر ابتدا باید به روستای پلور بروید. سپس جاده‌ی لار را در پیش می‌گیرید و پس از آن به سمت رینه خواهید رفت. در میانه‌ راه رینه تابلویی کوچک می‌بینید که مسیر صعود به سمت شمال را به شما نشان می‌دهد. یه این مکان پارکینگ جنوبی گفته می‌شود و در آن لندرورهایی قرار دارند که مسافران را تا مسجد صاحب‌الزمان در ارتفاع 3000 می‌رسانند. این مسیر 5/3 کیلومتر طول دارد و پیمایش آن حداکثر 3 ساعت زمان می‌برد. شاید در نگاه اول استفاده از لندرورها راحت و همراه با صرفه جویی در زمان باشد. اما این مسیر نه تنها بسیار زیبا و دلفریب است و سرتاسر آن بوی گیاهان کوهی و در صدر آن‌ها آویشن می‌آید. همچنین با پیمودن این مسیر با پای پیاده، آسیب‌های لاستیک لندرور و نیسان بر طبیعت بسیار کاهش می‌یابد.

اطلاعات مسیر
مسیر رایج صعودجبهه جنوبی 
مسیرهای صعود

 

 • جبههٔ جنوبی؛ از سمت جنوب شرقی کوه. پلور، رینه، گوسفندسرا و بارگاه سوم در این مسیر قرار می‌گیرند. رایج‌ترین و پرترددترین مسیر صعود به دماوند مسیر جنوبی است. کوهپیمایی این مسیر از مکانی موسوم به دوراهی آغاز می‌شود که در آن راه خاکی به سمت مسجد، از مسیر آسفالت وصل‌کنندهٔ پلور و رینه جدا می‌شود. پس از عبور از مسجد و گوسفندسرا به بارگاه سوم می‌رسد و پس از آن با صعود از یال مستقیم جنوبی و عبور از کنار آبشار یخی به تپه گوگردی و در نهایت قله می‌انجامد. پاکوب‌های این مسیر به علت تردد بالا بسیار واضح و همچنین درگیری با سنگ در این مسیر وجود ندارد.
مسافت پای کار تا قله 8.04 کیلومتر 
دسترسی به آب 

هيچ چشمه آبي در طول مسير وجود ندارد و فقط در بارگاه سوم آب اشاميدني وجود دارد

وضعیت آنتن دهی موبایل 

خطوط ايرانسل و همراه اول تا بارگاه سوم بسيار عالي آنتن دهي شده اند
خطوط همراه اول بر روي قله هم آنتن دهي دارند و از اينترنت خوبي هم برخوردار هستند

محل شب مانی 
 • مسجد صاحب الزمان که در سال ۱۳۷۱ و در ارتفاع ۳۰۰۰ متری یال جنوبی ساخته شده‌است.
 • جان‌پناه بارگاه سوم (قدیم) که در سال ۱۳۴۶ و در ارتفاع ۴۲۰۰ جبهه جنوبی ساخته شده‌است. این پناهگاه به علت سقوط بهمن در زمستان سال ۱۳۵۱ از بین رفت و پس از یک سال، بنای سنگی جایگزین آن شد. در پیرامون آن مکان‌هایی برای چادر زدن آماده شده‌است.
 • پناهگاه بارگاه سوم (جدید) که در سال ۱۳۸۷ و حدود ۵۰ متر بالای جان‌پناه قدیم (بارگاه سوم) در یال جنوبی ساخته شده‌است. این پناهگاه شامل اتاق‌های کمک‌های اولیه، انبار کوله، انبار عمومی، غذاخوری، آشپزخانه، ظرفشویی کوهنوردان، اتاق مدیریت، اتاق خواب عمومی، اتاق خواب اختصاصی و سرویس بهداشتی عمومی است

به علاوه قرارگاه‌های کوهنوردی پلور در جبهه غربی و رینه در جبهه جنوبی تسهیلاتی مانند وسیله رفت‌وآمد تا پای صعود، امکان شب‌مانی و راهنمای کوهنوردی ارائه می‌دهد.

نزدیک ترین مرکز درمانی 

استان تهران -دماوند - مشا- جاده آبعلی - مشا -خانه بهداشت مشا 

 

مشخصات کلی 
 ارتفاع پای کار: 3000

موقعیت جغرافیایی :. پلور، رینه، گوسفندسرا و بارگاه سوم

مختصات قله : 52.109985 ، 35.954833
ترک مسیر(Gps) : ترک مسیر قله دماوند(جبهه جنوبی) 

راهنمای صعود به قله دماوند(جبهه شمال شرقی) - طرح سیمرغ

این مسیرقله دماوند(جبهه شمال شرقی) نسبت به مسیرهای دیگر به مراتب طولانی تر است. از روستای حاجی دلا در شمال قله اغاز می شود و پس از عبور از دشت به جان پناه تخت فریدون می رسد پس از ان با یخچال عروسکا و در نهایت با یال شمال یکی می شود و به قله می رسد. همچنین برگشت از مسیر شمال شرقی به علت وجود شن اسکی بزرگ از سمت روستای گزنه و منطقه استله انجام می شود.

اطلاعات مسیر
مسیر رایج صعودجبهه جنوبی  مسیر رایج صعود به قله دماوند است .
مسیرهای صعود

 

 • جبههٔ شمال شرقی؛ مسیر شمال شرقی به نسبت مسیرهای دیگر طولانی‌تر است. این مسیر از روستای حاجی دلا در شمال قله آغاز می‌شود و پس از عبور از گوسفند سرا و دشت چمن به جان‌پناه تخت فریدون می‌رسد و پس از جان‌پناه تخت فریدون با تراورس یخچال عروسکا در انتهای مسیر با یال شمالی یکی می‌شود و به قله می‌انجامد. برگشت از مسیر شمال شرقی معمولاً به علت وجود شن اسکی بزرگ از سمت روستای گزنه و منطقه استله سر انجام می‌گیرد.
مسافت پای کار تا قله 16.64 کیلومتر 
دسترسی به آب 

دسترسی به آب فقط در گوسفند سرا  

 

وضعیت آنتن دهی موبایل 

درنزدیکی محل کمپ درارتفاع 4000 متری و هم چنین از پناهگاه تخت فریدون تا قله در برخی نقاط آنتن دهی موبایل خصوصاً همراه اول وجوددارد.

محل شب مانی 

جان‌پناه تخت فریدون که در سال ۱۳۵۵ و در ارتفاع تقریبی ۴۴۰۰ متری از یال شمال شرقی ساخته شده‌است

نزدیک ترین مرکز درمانی 

استان مازندران - کهرود پایین -هلال احمر 

 

مشخصات کلی 
 ارتفاع پای کار: 2950 

موقعیت جغرافیایی : استان مازندران، جاده هراز، روستای ناندل ، روستای حاجی دلا 

مختصات قله : 52.109985 ، 35.954833
ترک مسیر(Gps) : ترک مسیر قله دماوند (جبهه شمال شرقی) 

عکس هایی از نوک قله دماوند از بالا 

قله دماوند

شما هم اگه اطلاعات بیشتری در مورد قله دماوند دارید در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید .

نظر شما

قوانین ثبت نظر

 • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد
 • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد
 • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید
نظرات کاربران
نیما مصدق

نیما مصدق

تهران - تهران

4 روز پیش

لوازم ضروری برای صعود به قله دماوند رو هم میشه بنویسید، ممنونم🌷

پاسخ