روستا خالد نبی

قبرستان خالد نبی کجاست؟

مجموعه گورستان و زیارتگاه خالد نبی از چند مکان زیارتی و همچنین یک قبرستان تاریخی تشکیل شده است. این مجموعه که در ارتفاعات و مناطق کوهستانی استان گلستان موسوم به کوه «تانگری داغ» در ارتفاع ۷۰۰ متری قرار دارد، محل تدفین خالد نبی و همچنین میزبان تندیس‌های سنگی متعدد و کوچک و بزرگی است. 

خالد نبی کیست؟

خالد نبی آخرین مبلغ دین مسیح است که در گفتگوی محاوره‌ای ترکمنان، ایشان را «حالت نبی» می‌گویند. حضرت خالد نبی، طبق برخی اسناد، آخرین پیامبر قبل از نبی اکرم (ص) بوده و ۸۴ سال پیش از میلاد رسول اکرم (ص) به دنیا آمده است. البته در برخی منابع فاصله زمانی بین ظهور خالد نبی و ولادت پیامبر اسلام (ص) را در حدود ۴۰ سال دانسته‌اند.

گفته شده دختر خالد نبی در دوران پیری به خدمت پیامبر اسلام (ص) می‌رسد و در حضور پیامبر ایمان می‌آورد.

تاریخچه

بعضی‌ها قدمت قبرستان خالد نبی را به دوران پارینه سنگی نسبت می‌دهند و عده‌ای معتقدند به حدود ۱۴۰۰ سال پیش مربوط می‌شود.

نشانه‌هایی از دوران سلجوقیان هم در این ناحیه به چشم می‌خورد.

                                                                                                              

رمز و راز شکل عجیب قبرها

مجموعه خالد نبی از چندین بقعه و گورستان تشکیل شده که در میان آنها گورستان خالد نبی برای مردم بسیار مهم است. در اطراف گورستان خال نبی، مزار عالم بابا و چوپان نیز وجود دارد( این زیارتگاه‌ها به پدر زن و یکی از مریدان خالد نبی تعلق دارد) که مردم به زیارت این مزار ها هم می روند و وجود ششصد سنگ مزار بزرگ و عجیب وجه اشتراک این مزار ها با هم هستند. با کمی فاصله گیری از زیارتگاه خالد نبی برروی تپه ای در آن منطقه، مجسمه های سنگی که به طور پراکنده در کنار یکدیگرسر از زمین بیرون زده است، گورستانی را تشکیل داده اند. این ستونها با ارتفاع حدود 2 متر به تعداد حدودا 600 عدد می باشد. درباره ی شکل تندیس های این قبرستان ایده های گوناگونی وجود دارد: برخی براین باورند که مجسمه ها نشانگر مردانی میباشند که کلاه برسر داشته و شال برکمر خود بسته اند و مجسمه های کوچک نشانگرزنانی هستند که بلندی و کوتاهی آنها بستگی به رده اجتماعی آن شخص دارد ( بلندترین آن به 4 متر میرسد )، برخی دیگر میگویند مجسمه های کوچک و بزرگ بر اساس اندام های زنان و مردان ساخته شده ، عده ای بر این باورند که سنگ ها به شکل صلیب است و گروهی دیگر این سنگ هارا شبیه به شاخ گوچ دانسته اند و چون در آن زمان مردم ترکمن گوچ را نشانه قدرت میدانسته اند این سنگ ها مربوط به آدم های قدرتمند بوده است . با وجود همه این ایده ها به این موضوع رسیدند که همه این مجسمه ها حکم سنگ قبر های مردگان این منطقه را دارد.

اما قبرستان خالد نبی در گلستان تنها به این سنگ قبرهای عجیب محدود نمی‌شود و با قرارگیری در طبیعتی زیبا با چشم‌اندازهایی خیره کننده به یک منطقه بسیار دیدنی تبدیل شده است.

                                           

بقعهٔ چوپان آتا

کمی دورتر از زیارتگاه خالد نبی و بر سر قلعه مسلط هزاره دره شمالی، بقعهٔ چوپان آتا وجود دارد. این بقعه به صورت بنایی ساده، مسقف با پلان چهار ضلعی است؛ که در هر ضلع آن یک پنجره با طاق هلالی می‌باشد. پنجره شمالی تبدیل به مدخل شده‌است. گنبد بقعه فلزی و به صورت نوک تیز شش ضلعی در مرکز سقف ساخته شده‌است؛ که دارای کمربندی می‌باشد. نمای خارجی بنا ساده و سیمان‌کاری شده‌است، و نمای داخل بقعه نیز ساده، فاقد تزیین و کتیبه‌است. در داخل بقعه صورت قبری ساده بدون سنگ قبر دیده می‌شود.

بقعه عالم بابا

بقعه عالم بابا همانند بقعه چوپان آتا از حیث شکل و پلان، ساخته شده‌است. این بقعه یک بنای ساده چهار ضلعی است که در هر ضلع آن یک پنجره وجود دارد. پنجره ضلع جنوبی آن تبدیل به مدخل و در ورودی با طاق هلالی شده‌است. سقف و گنبد این بقعه نیز مشابه گنبد بقعه چوپان آتا است. در داخل بقعه فقط صورت قبری ساده بدون کتیبه دیده می‌شود. ساخت مرقد عالم بابا و چوپان آتا از سنگ‌های محلی بوده ‌است. در برابر درب ورودی بقعه درخت کوچک نذر کرده وجود دارد.

بهترین زمان سفر

بهترین فصل سفر کردن به خالد نبی فصل بهار است چرا که در این فصل طبیعت سبز بی نظیری در این منطقه به چشم میخورد و شرایط بسیار مناسبی را برای یک سفر فراهم می کند . درتابستان طبیعت رنگ زرد به خود گرفته و گرمای طاقت فرسا باعث میشه شرایط کمی سخت شود .

نظر شما

قوانین ثبت نظر

  • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد
  • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد
  • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید