کویر ورزنه

 

کویر ورزنه 

چیزی که این کویر را از دیگر کویرهای ایران متمایز کرده وزش بادهای متفاوت است که به تپه های ماسه ای، شکل های متفاوتی مثل تپه های ماسه ای طولی، هلالی و هرم های ماسه ای داده و چشم اندازهایی را به وجود آورده که نمونه هایش در کشور خیلی کم پیدا می شود.

 

کویر ورزنه  اسمش را از روستای ورزنه که در حاشیه جنوبی اش قرار دارد گرفته است. در سفر به کویر ورزنه می توانید از جاذبه های این روستای دیدنی هم بازدید کنید چون روستا جاذبه های منحصربفرد و جالبی برای دیدن دارد. یکی از جاذبه های جالبی که در این کویرگردی می توانید آن را ببینید، پل تاریخی ورزنه است که آخرین پل تاریخی کشیده شده بر روی زاینده رود است. درباره اینکه این پل دقیقا در چه زمانی ساخته شده اختلاف نظر وجود دارد؛ عده ای آن را برای زمان سلجوقیان و عده ای هم برای دروه صفویه می دانند. این پل که در لیست آثار ملی قرار دارد از سنگ، آجر و ساروج ساخته شده و با ۶ متر ارتفاع، ۷۰ متر طول و ۷ متر عرض یکی از دیدنی ترین پل های تاریخی است.

مسیر کویر ورزنه

 مسیر اول: مسیر رسیدن به کویر ورزنه از جاده آبشار در شرق اصفهان، به‌ سمت کمربندی آغاز می‌شود و شما باید بزرگراه را تا جاده اصفهان-ورزنه ادامه دهید. در ورودی شهر از میدان آزادی به‌ سمت خیابان بهشتی بروید و خیابان را تا انتها ادامه دهید تا به جاده دستجرد-ورزنه برسید. در جاده دستجرد-ورزنه به‌ سمت راست بپیچید تا چند کیلومتر جلوتر به کویر ورزنه برسید.

مسیر دوم: به سمت بزرگراه شهید دستگردی بروید و وارد آن شوید؛ سپس به سمت شرق برانید تا به بلوار غدیر برسید. از بلوار غدیر وارد خیابان فرهنگ و سپس خیابان قلعه شور شده و در ادامه وارد بزرگراه پانزده خرداد شوید. پس از عبور از خیابان نیک آباد-اژیه و بلوار شهدا به جاده اصفهان-ورزنه می‌رسید. این جاده را تا میدان آزادی ادامه دهید و به خیابان بهشتی برسید. خیابان بهشتی شما را به سمت جاده دستجرد-ورزنه می‌برد و در این جاده تنها چند کیلومتر با مجتمع گردشگری واحه و تپه‌های شنی فاصله دارید.

سایت تفریحی واحه

سایت تفریحی واحه در کویر ورزنه، بزرگ‌ ترین سایت تفریحی کویر در ایران و یکی از مجهزترین مناطق گردشگری کویری است که تفریحات هیجان‌انگیز متعددی را در اختیار گردشگران قرار می‌دهد.

سایت تفریحی واحه باوسعت ۱۰۰ کیلومتر مربع بزرگ‌ ترین سایت تفریحی کویر در ایران است که در حال حاضر امکانات تفریحی بسیاری چون موتورهای چهارچرخ یک نفره و دونفره، زیپ لاین، سافاری، شتر سواری، رستوران، شربت خانه، کمپینگ و پاراگلایدر, غیره

گیاهان وحیوانات 

به واسطه‌ی پوشش گیاهی متنوع کویر ورزنه، گونه‌های جانوری مختلفی هم در اینجا زندگی می‌کنند. ممکن است در سفرتان به راحتی به آن‌ها بر بخورید.

گونه های جانوری این کویر نظیر شتر، شغال، خرگوش، شاهین، مار افعی شاخدار و مارشتری است.

امکانات کویر ورزنه 

شترسواری: از شترسواری در قدیم به عنوان یک روش جابجایی و حمل و نقل استفاده می کردند. قطعا دیدن مناظر، تپه های شنی طلایی و پوشش گیاهی متنوع آن، با سوار شدن بر یک موکب آرام و با تمانینه حس بسیار خوبی را در این سفر برای شما رقم می زند. لذت دیدن زیبایی های کویر آن قدر زیاد است، که شما را از ترس سوار شدن بر شتر و تکان های شدید آن در حین حرکت رها می کند.

آفرود در میان شن ها: یکی از تفریحات بسیار جذاب در طبیعت گردی، آفرود می باشد. حال اگر آفرود بر روی رمل ها و شن های روان کویر باشد، که به تجربه ای متفاوت تبدیل خواهد شد. کنترل حرکت ماشین در میان تپه های کویری، حتما برای شما نیز جذاب و هیجان انگیز خواهد بود.

کمپینگ و شب نشینی

یکی دیگر از تفریحات هیجان‌انگیز کویر چادر زدن و شب مانی است. افراد زیادی که تمایل به چادر زدن در کویر را دارند با تجهیزات کمپینگ به مناطق کویری سفر می‌کنند. روشن کردن آتش و شب‌نشینی نیز از دیگر تفریحات رایج کویر قلمداد می‌شود.

زیپ لاین

زیپ لاین، یک تفریح بسیار هیجان‌انگیز در مناطق طبیعی است. شما از طریق یک قرقره که به یک سیم بکسل وصل می‌شود، مسافتی را بین دو نقطه طی می‌کنید و در این مسیر در هوا معلق هستید. زیپ لاین کویر ورزنه شما را به سفری معلق بین دو تپه شنی دعوت می‌کند. در این کویر دو زیپ لاین وجود دارد که یکی از آن‌ها به طول ۳۰ متر در بیابان خارا واقع شده است و دیگری زیپ لاین سایت تفریحی واحه ورزنه است که ۴۰۰ متر طول دارد.

بهترین زمان برای سفر به کویر ورزنه 

مناطق کویری تابستان‌های گرمی دارند. به همین خاطر بهترین زمان سفر به این مناطق، اوایل پاییز تا اوایل بهار است کویر ورزنه در این فصول هوایی معتدل دارد و خاطره‌ای فراموش نشدنی در خاطرتان ثبت می‌کند.

در سفر به کویر ورزنه چه چیزهایی با خود ببریم؟

برای این سفر دوربین عکاسی را فراموش نکنید. عکاسی در کویر و ثبت ردپایتان روی شن‌زارها، عکس‌هایی منحصر به فرد می‌آفریند. البته مواظب باشید تا شن به دوربین‌تان نفوذ نکند چون ممکن است دچار مشکل شوید. کفش مناسب و عینک آفتابی و کرم ضد آفتاب به همراه داشتن عینک آفتابی مناسب جهت محافظت چشم دربرابر شن و ماسه و اشعه‌های مضر آفتاب نیز کاملا ضروری است. به همراه داشتن عینک پلاریزه نیز توصیه می‌شود. بهتر است عینک بند داشته باشد و درست اندازه سر شما باشد تا گم نشود.

چادر: قطعا در سفر یک یا دو روزه به کویر می‌خواهید در طول روز کمی بخوابید و استراحت کنید. به همراه داشتن چادری که بتواند شما را در مقابل گرما و اشعه‌های سوزان خورشید محافظت کند، برای خواب راحت در روز کویر الزامی است. چادرهایی که باد بتواند در آن‌ها جریان پیدا کند و پنجره‌های توری و درهای بزرگ داشته باشند، برای کمپ زدن در کویر مناسب هستند.

کوله پشتی: یکی از وسایل ضروری برای سفر به کویر برای حمل وسایل مختلف از جمله آب، غذاهای سبک و جعبع وسایل کمک‌های اولیه است. کوله‌پشتی باید سبک‌ وزن و اندازه شما باشد و یک محفظه آب و یک لوله نیز برای نوشیدن آب داشته باشد که تا کنار دهان شما کشیده شده باشد تا مجبور نباشید برای هر بار نوشیدن آب، بطری آن را از کوله خارج کنید. 

 

یادمان باشد محافظ این همه زیبایی باشیم و فقط ردپای‌ مهربانی‌ مان را روی شن‌ زارها به جا گذاریم پس کیسه زباله را فراموش نکنیم تا در صورت لزوم از آن استفاده کنیم. در سفر به کویر ورزنه بهتر است نکات ایمنی را نیز رعایت کنیم.

 

 

نظر شما

قوانین ثبت نظر

  • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد
  • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد
  • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید