غار قوری قلعه

غار قوری قلا (کردی: قوڕی قه‌ڵا) یا قوری قلعه، بزرگ‌ترین غار آبی خاورمیانه با پیشینهٔ ۶۵ میلیون سال است و طولانی‌ترین غار ایران است. این غار 12 کیلومتر طول و 3140 متر عمق دارد.

اگر اهل غارنوردی یا از دوستداران غارها باشید، بدون شک از دیدن و تماشای غار حیرت‌انگیز قوری قلعه لذت خواهید برد.

قوری قلعه یکی از شگفت‌انگیزترین غارهای کشور و از جاذبه‌های طبیعی و پرطرفدار استان کرمانشاه است

جالب است بدانید که دمای غار در همه فصل‌های سال ثابت است. این غار دمایی در بازه 7 تا 11 درجه سانتی‌گراد دارد. عمق حوضچه‌های کف غار هم در عمیق‌ترین حالت خودشان به 14 متر می‌رسد.

این غاراز قندیل‌ها و تالارهای زیبا و سحرانگیز به نام‌های عروس، بتهوون، نماز و چهار آبشار تماشایی تشکیل شده است. این غار در سال ۱۳۸۷ در فهرست میراث ملی و طبیعی کشور به ثبت رسید.

 مسیر دسترسی غار قوری قلعه

برای رفتن به غار قوری قلعه باید به کرمانشاه و سپس ۲۵ کیلومتر به‌سمت پاوه پیش بروید تا به روانسر برسید. از این اینجا به بعد تابلوهای راهنمای غار شما را تا به روستای قوری قلعه هدایت می‌کنند. این روستا در سمت چپ جاده و غار در سمت راست آن واقع و مسیر دسترسی نیز آسفالت است.

فاصله غار قوری قلعه تا کرمانشاه: ۸۷ کیلومتر
 آدرس: استان کرمانشاه، ۲۵ کیلومتری روانسر

وجه تسمیه غار قوری

غار قوری قلعه یا قوری قلا در زبان کردی «قوری قله‌لا» نامیده می‌شود. این غار نام خود را از روستای قوری قلعه وام گرفته که در نزدیکی آن قرار دارد. گفته می‌شود در گذشته در اطراف این روستا، قلعه‌های متعددی وجود داشته که یکی از آن‌ها شبیه به قوری بوده است و ازاین‌رو این مکان قوری قلعه نامیده می‌شود.

روایتی دیگر بیان می‌کند، در دوره ساسانیان در این محل دژی قرار داشته که اکنون تنها آثاری از آن باقی مانده است و به آن «گورا قلا» می‌گفتند. «گورا» درزبان کردی بزرگی و «قلا» قلعه یا دژ معنا می‌شود. با گذر زمان این کلمه به گوری قلا و سپس قوری قلعه تبدیل شده است. سالیان بعد نیز روستایی که در نزدیکی این دژ ساخته شد اسم خود را از آن گرفت و غار نیز قوری قلعه نام گرفت.

بهترین زمان بازدید از غار

شش ماه اول سال، مخصوصا از اواخر اردیبهشت تا اوایل شهریور، بهترین زمان برای سفر به کرمانشاه است. در این زمان هوا دمای مطبوع‌تری دارد و سرما شما را اذیت نخواهد کرد.

تاریخچه غار قوری قلعه

این غارکی از غارهای چند میلیون ساله است که قدمت آن به ۶۵ میلیون سال پیش و دوران دوم زمین‌شناسی می‌رسد و از آهک تروراسیک وکرتاسه تشکیل شده است. شاید جالب باشد بدانید که تا حدود ۴۰ سال پیش این غار برای عموم مردم کشف نشده و ناشناخته بود تا اینکه در اواخر دهه ۵۰ پای غارنوردان به این غار اسرارآمیز باز شد.

در سال ۱۳۵۵ گروهی از غارشناسان انگلیسی و سپس در سال ۱۳۵۶ جانورشناسان فرانسوی بخش‌های از این غار را شناسایی کردند. آن‌ها تا عمق ۶۲۰ متری غار را تا به قسمتی که که آب هم سطح سقف غار بود طی کردند و به گمان کردندکه به انتهای غار رسیدند.

در دهه ۶۰ جمعی از غارنوردان ایرانی تا عمق بیش از سه کیلومتری در این غار پیش رفتند. در مرحله اول آن‌ها توانستند تا عمق ۲۰۳۰ متری و بعد در مرحله دوم تا عمق ۳,۱۴۰ متری شناسایی کنند. این گروه با طی کردن ۱۲ کیلومتر مسیر پرپیچ وخم قوری قلعه و نقشه‌برداری از بخش‌های مختلف آن را به‌عنوان طولانی‌ترین غار آبی ایران و بزرگترین غار آبی آسیا معرفی کردند. در حال حاضر تنها حدود ۵۰۰ متر از این غار نورپردازی و در معرض بازدید قرار دارد.

غار قوری قلعه غاری نیز از جمله غارهای تاریخی کشور محسوب می‌شود. در جریان تسطیح دهانه آن، آثاری از اواخر دوره ساسانی به دست آمد که شامل هشت عدد ظرف نقره‌ای با نقش کبک و پرندگان شکاری و درنا، تکه‌های سفال و ۱۵ سکه ساسانی مربوط به یزدگرد سوم است. علاوه بر این روی دو ظرف کشف شده کتیبه‌هایی به خط پهلوی میانه دیده می‌شود.

دیدنی‌های غار قوری قلعه

غار قوری قلعه دارای دو فاز اصلی است. فاز اول ۵۰۰ متر طول دارد و بستر شکل‌گیری دو تالار مریم و کوهان شتر است.

تالار مریم محوطه‌ای بزرگ و حوضچه مانند است که یکی از زیباترین قسمت‌های این غار به شمار می‌رود و بعد از گذر از دالان ورودی آن را مشاهده می‌کنید. این تالار به‌دلیل داشتن قندیلی به‌شکل تمثال حضرت مریم (س) به این اسم نامیده می‌شود.

تالار کوهان نیز در کنار تالار مریم قرار دارد که در آن قندیل‌هایی با شکل‌های مختلف و عجیب و غریب مثل کشتی و شیر خواهید دید.

تالار عروس، زیباترین بخش غار قوری قلعه است
فاز دوم غار قوری قلعه هزار متر طول دارد و تالارهای عروس، بتهوون و نماز را شامل می‌شود. تالار عروس زبیاترین بخش این قسمت به شمار می‌آید که در عمق ۱۵۰۰ متری غار جای گرفته است. این تالار محوطه‌ای وسیع مزین به کریستال‌های براق و سفید رنگ است و به همین دلیل عروس نامیده می‌شود. در تالار عروس همچنین می‌توانید بیننده قندیل‌های تماشایی باشید که از سقف آویزان هستند و دو تا هشت متر ارتفاع دارند.

تالار بتهوون یکی از تالارهای سحرانگیز فاز دو غار قوری قلعه است. در این تالار می‌توانید نظاره‌گر یکی از زیباترین حوضچه‌های جهان و قندیل‌های زیبا باشید. هر یک از قندیل‌های این بخش صداهای متفاوتی دارند و با دست زدن به هرکدام از آن‌ها، طنینی متفاوت را خواهید شنید؛ ازاین‌رو ابن بخش به تالار بتهوون نامیده می‌شود. تالار نماز نیز از جمله قسمت‌های فاز دو به شمار می‌رود. این تالار به تونلی تاریکی ختم می‌شود که به تونل برزخ مشهور است. تونل برزخ که نیمی از آن را آب فراگرفته است؛ ۲۲۰ متر طول و سه متر عرض دارد.

بعد از پشت سرگذاشتن سه هزار متر از ورودی غار و بازدید از دو فاز غار قوری قلعه و تالارهای جادویی، به محوطه بی‌نظیر آبشارها می‌رسید و می‌توانید از چهار آبشار تماشایی غار دیدن کنید. این آبشارها ۱۰ تا ۱۲ متر طول دارند.

نکته مهم درمورد قسمت‌های آبی غار این است که بخش بزرگی از این قسمت‌ها در معرض نمایش قرار نگرفته‌اند و بازدید کنندگان نمی‌توانند بخش‌های شگفت‌انگیزی از این غار را ببینند.

و قسمت زیبای ماجرا، انتهای غار است که به دره ای زیبا ختم می‌شود. دهانه انتهایی غار در دره‌ای قرار دارد که پر از درختان جنگلی و تنومند است و می‌توانید ساعاتی را در طبیعت زیبای این دره کمپ بزنید.

اقامت در غار قوری قلعه

در مجموعه گردشگری قوری قلعه و در روستای قوری قلعه امکان اقامت مسافران فراهم است و برای ماندن در کنار این جاذبه می‌توانید در خانه مسافرهای روستا بمانید. علاوه براین امکان برپایی چادر نیز میسر است. در غیر این صورت به روانسر یا پاوه بروید و در مراکز اقامتی این شهر اقامت کنید.

مکان های دیدنی اطراف غار قوری قلعه

روستای قوری قلعه یکی از جاهای دیدنی اطراف غار قوری قلعه و از روستاهای هدف گردشگری این ناحیه به حساب می‌آید. این روستای پلکانی آب‌وهوای متعدل و مطبوع و طبیعتی تماشایی به‌همراه مراتع و جنگل‌های سرسبز دارد که در کنار بازدید از غار، گزینه مناسبی برای گردش به شمار می‌رود. علاوه براین، سراب روانسر، گوردخمه فرهاد، بازارچه مرزی روانسر و سایر مکان‌های دیدنی این منطقه می‌توانند مقصد بعدی سفر شما باشند.

اگر گذارتان به پاوه و غار قوری قلعه افتاد، دیدنی‌های زیر را از دست ندهید:

دشت لاله‌های واژگون

یکی از جذابیت‌های اطراف شهرستان پاوه، طبیعت زیبای آن است. اگر قصد کردید به غار قوری قلعه سفر کنید حتما در اطراف شهر پاوه راهتان را به سمت دشت لاله‌های واژگون کج کنید. زیبایی گل‌های این دشت حتما شما را مسحور خواهد کرد.

گوردخمه روانسر

یکی از آثار باستانی اطراف غار قوری قلعه، گور دخمه روانسر است. این گوردخمه که محل دفن دربار و پادشاهان بوده است یکی از اثار ارزشمند باستانی شهرستان روانسر به حساب می‌آید. باستان‌شناسان قدمت این گوردخمه را به دوره هخامنشی نسبت می‌دهند.

ایران نقاط دیدنی بکر و جذاب زیادی دارد که با معرفی آنها به گردشگران و علاقمندان به سفر، می‌توانیم به شهرت آنها و گسترش صنعت توریسم کمک کنیم. گسترش صنعت توریسم به معنای بهبود وضعیت اقتصاد محلی و رسیدن به توسعه پایدار است. با به اشتراک گذاشتن مطالبی که به معرفی و گسترش توریسم داخلی کمک می‌کنند، به اقتصاد کشورمان کمک کنیم.

ایران نقاط دیدنی بکر و جذاب زیادی دارد که با معرفی آنها به گردشگران و علاقمندان به سفر، می‌توانیم به شهرت آنها و گسترش صنعت توریسم کمک کنیم. گسترش صنعت توریسم به معنای بهبود وضعیت اقتصاد محلی و رسیدن به توسعه پایدار است. با به اشتراک گذاشتن مطالبی که به معرفی و گسترش توریسم داخلی کمک می‌کنند، به اقتصاد کشورمان کمک کنیم.

آیا شما به غار قوری قلعه سفر کرده‌اید؟ با ما از تجربیات خودتان حرف بزنید.

نظر شما

قوانین ثبت نظر

  • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد
  • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد
  • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید