کویر شهداد کجاست؟

به نظر شما گرم ترین نقطه کره زمین کجاست؟

این منطقه جایی جز در ایران و در منطقه کلوت های شهداد در استان کرمان نیست.

کلوت شهداد کجاست؟

کلوت شهداد گرم‌ ترین نقطه کره زمین است که در کشور ایران و در استان کرمان در بین بیابان‌های لوت واقع شده است. جالب است بدانید که کلوت به دلیل دارا بودن بالاترین درجه حرارتی کره زمین در سراسر جهان به شهرت رسیده است. بدون شک این منطقه منحصر به فردترین جاذبه طبیعی ایران به شمار می‌رود که محلی برای تفریحات هیجان‌انگیز نظیر کویرنوردی، عکاسی، آفرود، تحقیقات علمی و... می‌باشد. به منظور دسترسی به کلوت شهداد باید از شهر کرمان وارد جاده کرمان- بم شوید. در این مسیر شما می‌توانید از تابلو راهنمایی نیز برای رفتن به کویر شهداد کرمان کمک بگیرید. پس از طی کردن تقریبا 35 کیلومتر از مسیر کرمان-بم به سیرچ می‌رسید که از آن‌جا باید وارد جاده شهداد شوید تا به دوراهی گلباف و شهداد برسید. از آن‌جا نیز به راحتی به کمپ کویری شهداد و کلوت‌هایش دست خواهید یافت.

توجه داشته باشید که در مسیر جاده کرمان به منطقه شهداد باید از طولانی‌ترین تونل جاده‌ای ایران عبور کنید که با خارج شدن از تونل متوجه تغییرات آب و هوایی تونل خواهید شد. به گونه‌ای که آب و هوای قبل از تونل سرد و آب و هوای بعد از تونل با ورود به جاده شهداد بسیار گرم می‌شود.

 

کلوت های شهداد چگونه شکل گرفته اند؟

عامل اصلی شکل گیری کلوت ها در هر کجای جهان، باد و آب است؛ در کرمان هم بادهای ۱۲۰ روزه ای که از سمت سیستان می وزد سبب فرسایش دیواره های کلوت و پدید آمدن این جاذبه طبیعی شده است. هر بار بارش باران بر روی این کلوت ها چهره ی تازه ای به آن ها می بخشد.

به گفته برخی کارشناسان رود شور بیشترین تاثیر را بر روی کلوت ها می گذارند که این رودها هم در اعماق خشک ترین مناطق ایران جریان دارد و دیواره های کلوت ها را در منطقه شهداد کرمان مرطوب نگه می دارد. رود شور تنها رود دائمی در دل کویر لوت است و از کوه های شمال بیرجند سرچشمه می گیرد و پس از پیمودن مسیر پرپیچ و خم حدود ۲۰۰ کیلومتری به جنوب شرقی و به کوه نمک سریا و چاله معدن نمک می رسد. بیش از حد شور بودن آب این رود، دور از انتظار هم نیست چرا که از دل کویرها می گذرد و املاح و نمک های بسیاری را در خود حل کرده است.

کلوت های شهداد به چند منطقه تقسیم میشود؟

کلوت های شهداد در کرمان به سه منطقه سبز، نارنجی و قرمز تقسیم می شوند:

منطقه سبز: این منطقه که با رنگ سبز نشان داده می شود، از جاده شهداد-نهبندان حدود ۲ کیلومتر امتداد دارد و برای گردشگران قابل مشاهده و تردد است. در صورتی که قصد کویرنوردی حرفه ای و رفتن در دل کویرهای این منطقه ندارید مجوز منطقه سبز برایتان کافی است.

منطقه نارنجی و قرمز: منطقه ی ممنوعه! دو منطقه نارجی و قرمز درست بعد از منطقه سبز شروع می شود و بدون همراه داشتن راهنما و هماهنگی های لازم با دستگاه های مربوط رفتن به این مناطق ممکن برگشتی نداشته باشد. به دلیل سختی در تشخیص مسیر، احتمال گم شدن و گیر کردن گردشگران در بیابان بسیار زیاد است.

جاذبه های گردشگری کلوت شهداد

آفرود کردن

موتورسواری در کویر

شتر سواری در کویر

تماشای آسمان کویر در شب و تماشای ستاره ها

 

 

 

بهترین زمان بازدید از کلوت شهداد

از آن‌جایی که کَلوت شهداد گرم‌ ترین نقطه کره زمین است، بهترین زمان بازدید از آن فصل پاییز می‌باشد. در واقع شرایط آب و هوایی کویر به گونه‌ای است که بازدید از این جاذبه منحصر به فرد بسیار زیبا در فصل پاییز مورد پسند گردشگران واقع می‌شود. البته اگر تمایل داشته باشید، می‌توانید در فصل بهار نیز به کلوت شهداد سفر کنید و در این فصل از سال نیز از یک سفر کویری لذت ببرید.

وسایل مورد نیاز برای بازدید از کلوت شهداد

برای بازدید از کلوت شهداد لازم است وسایل ضروری یا مورد نیاز را به همراه داشته باشید تا با مشکل مواجه نشوید. از جمله این وسایل می‌توان به آب آشامیدنی، لباس گرم برای شب، لباس نخی و خنک برای روز، کفش پیاده روی، داروهای ضروری، میان وعده‌های مقوی و سبک، وعده‌های غذایی کامل، لباس اضافه، دمپایی یا صندل، پاور بانک، کوله پشتی، کارت شناسایی، پتو، بالشتک، چادر مسافرتی، کیسه خواب، زیرانداز، عینک آفتابی، کرم ضد آفتاب، کلاه آفتاب‌گیر، کیسه زباله، لوازم کمک‌های اولیه و کفش اضافه اشاره کرد.

نظر شما

قوانین ثبت نظر

  • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد
  • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد
  • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید