دشت لار

دشت لار یکی از زیبا ترین دشت های ایران می باشد وسعت این دشت حدود ۷۳ هزار هکتار است. ۳۱ هزار هکتار آن در محدوده پارک ملی قرار گرفته است  این دشت همچنین با عنوان پارک ملی لار نیز شناخته می‌شود و از مناطق شکار ممنوع و تحت حفاظت محیط‌زیست به شمار می‌رود 

مسیر های دسترسی به دشت لار 

مسیر اول: از طریق منطقه لواسان بزرگ (گردنه ایرا) می‌باشد. این مسیر از روستای ایرا تا پاسگاه محیط بانی قوشخانه (ورودی جنوبی پارک ملی لار) امتداد می‌یابد. روستای ایرا، به وسیله راه آسفالته، از یک سو با شهر رودهن و از یک سو با جاجرود (از مسیر سد لتیان) و از دو مسیر دیگر به شهر لواسان مرتبط است. رسیدن به روستای ایرا پس از خروج از لواسان با عبور از برگ جهان و نیکنام ده یا از مسیر جاجرود با عبور از کنار سد لتیان و گذر از رسنان و چهارباغ از روستای کلان به سادگی میسر می‌شود.
مسیر دوم: از جاده هراز در داخل روستای پلور منشعب می‌شود. این مسیر از سه راهی پلور تا پست ورودی پاسگاه محیط بانی دلیچای (ورودی شرقی پارک ملی لار) امتداد یافته و دسترسی به پارک ملی لار را از طریق جاده آسفالته، ممکن می‌سازد.
مسیر سوم: از طریق روستای گرمابدر شهرستان شمیرانات در نزدیکی فشم است که به غرب پارک ملی لار دسترسی دارد و بیشتر مورد استفاده دامداران بومی و عشایر قرار می‌گرفته‌است. عبور از این مسیر نیاز به اخذ مجوز از پاسگاه شکاربانی گرمابدر دارد.

پوشش گیاهی وجانوری دشت لار 

گیاهان دشت لار گوناگونی چشمگیری دارد.  گون و خرگوشک و آویشن (اوشم) و شنگ، لواش، سیرک (تلم)، پیازک، قارچ وحشی، کاسنی، گلپر (الرگ)، شیرین بیان، باریجه، چای کوهی، بارهنگ و والک نمونه‌هایی از گیاهان دشت لار و بلندی‌های آن است. زنبق وحشی بنفش و ارغوانی و مرغک و گل زرد، و شقایق دشت لار را در بهار رنگارنگ کرده زیبایی آن دو چندان می‌شود.

از جانوران این دشت زبیا می توان ماهی قزل آلای خال قرمز ماهی بومی کشور کانادا بوده که در دوران پهلوی جهت تکثیر به این دشت منتقل شده . افعی البرزی، افعی دماوندی، بزمجه، مارمولک، روباه، گرگ، خرس قهوه‌ای، پلنگ، گراز، کل و بزکوهی، قوچ و میش، آهو، موش صحرایی، قورباغه، لاک‌پشت، واشه، شهباز، عقاب، کبک، کبک دری، خفاش نام برد 

بهترین زمان سفر به دشت لار 

بها و به‌ ویژه بعد از ۱۵ خرداد بهترین وقت سفربه این دشت زیبا است. در تابستان هوا ملایم است  اگر اهل طبیعت‌گردی باشید و بتوانید در فصل سرما از خودتان مراقبت کنید، می‌توانید سفر زمستانی را هم تجربه کنید.

دیدنی‌های دشت لار دماوند

سد لار

 دریاچه سد لار را به عنوان مرتفع‌ترین دریاچه‌ها در ایران می‌شناسند. این دریاچه ارتفاع 2531 متر برابر با 29 کیلومتر مربع دارد و آب آن از طریق رودخانه‌های قزل دره، سفید آب یا آب سفید و دلیچای تامین می‌شود.

رودخانه‌ها و آبشار لار

از رودخانه‌هایی که در این منطقه جریان دارند می‌توان به رود‌های لار، سفید آب، دیو آسیاب، ورارود، الرم، چهل بره، آب سیاه چال و آب امام پهنک اشاره کرد. آبشاری که در این منطقه و در دماوند قرار دارد، تماشایی‌ترین جاذبه طبیعی دشت لار است که جلوه زیبایی به پارک ملی لار بخشیده است.

آب وهوای دشت لار

این دشت بکر  به‌دلیل قرار گرفتن در کوهپایه قله دماوند منطقه‌ ای بسیار و خوش آب‌هوا است که در فصل‌های گرم سال با داشتن هوای دلپذیر و مطبوع، مقصدی عالی برای طبیعت‌گردی و لذت بردن از زیبایی‌های آن است. این دشت در این ایام پذیرای مقصد گردشگران زیادی می باشد 

وسایل مورد نیاز برای سفر به دشت لار 

 برای سفر به دشت لار از آب، خوراکی سبک، و جعبه‌ کمک‌های اولیه چیزی کم نگذارید. کلاه و عینک بردارید و فکر پوشیدن صندل را به ذهن‌تان راه ندهید. ممکن است با مار سمی روبه‌رو شوید.

 

شما از این دشت چه اطلاعاتی دارید برامون بنویسید

 

 

 

نظر شما

قوانین ثبت نظر

  • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد
  • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد
  • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید