دریاچه ارواح

دریاچه ارواح 

دریاچه ی مَمرَز، ملاکلا که به (دریاچه ارواح ) نیز شهرت یافته است در استان مازندران و در دل جنگل‌های انبوه پهن برگ شهرستان نوشهر قرار دارد. دلیل اصلی نام گذاری این دریاچه به نام دریاچه ارواح ظاهر متمایز و مرموز آن است. ظاهر این دریاچه به گونه‌ای است که در ابتدا فکر می‌کنید درختان دریاچه به صورت برعکس رشد کرده‌اند و ریشه هایشان به سمت بیرون درآمده است. 

طول دریاچه ارواح 700 متر و عرض آن 300 متر است. این دریاچه زیبا که قدمت آن به دوران کرتاسه میانی تا کواترنری می‌رسد در روستای ملاکلا نوشهر واقع شده و در آثار ملی ایران نیز به ثبت رسیده است. مردمی که امروز در اینجا زندگی می‌کنند اثری از ارواح ندیده‌اند اما معتقدند ساکنین گذشته حتما اطلاعاتی داشته‌اند که این نام را برگزیده‌اند. 

علت نامگذاری دریاچه ارواح

وجود چندین عامل در کنار هم سبب شده است تا این دریاچه، دریاچه ارواح نامیده شود. اولین عامل وجود درختان مرده یا کمر شکسته در داخل دریاچه است که به مانند ارواحی سر از آب بیرون آورده اند و ظاهری وهم‌انگیز به دریاچه داده اند. دومین عامل وجود مه ای است که تقریبا در اکثر روزهای سال بر روی آب این دریاچه قرار دارد و فضای دریاچه را رازآلود می‌کند. عامل بعدی صدای دریاچه ارواح است. فضای بکر و ساکت دریاچه ارواح باعث می‌شود بتوانید صداهایی که از دوردست‌ها می‌آید را نیز بشنوید و از آنجاییکه سکوت دریاچه معمولا با زوزه حیوانات وحشی یا صدای حشرات شکسته می‌شود، فضای خوفناکی ایجاد می‌شود. این عوامل دست در دست هم باعث می‌شود ارواح نام بسیار مناسبی برای این دریاچه باشد!

دریاچه ارواح کجاست؟+آدرس

درصورتی که قصد سفر به دریاچه ارواح و تماشای زیبایی های آن را دارید، در 12 کیلومتری مسیر نور به نوشهر، وارد جاده ونوش شوید. در جاده ونوش تابلویی به سمت روستای چلندر و صلاح الدین سفلی می بینید. مسیر این روستا را در پیش بگیرید. پس از عبور از روستا به محیط بانی می رسید. هماهنگی های لازم با محیط بانی را انجام دهید و جاده شمالی را به طول 10 کیلومتر ادامه دهید. تابلو دشت و بند ممرز را مشاهده خواهید کرد که دارای جاده ای خاکی است. این جاده شما را به تالاب ارواح هدایت خواهد کرد.

آدرس: استان مازندران، نوشهر، روستای ملاکلا، 5 کیلومتری روستای چلندر، دریاچه ممرز (تالاب ارواح)

چه وسایلی با خود ببریم

باید توجه داشته باشید که اطراف دریاچه امکاناتی برای خرید وجود ندارد. پس آب، غذا و خوراکی‌های لازم را از قبل تهیه کنید.

وسایل مورد نیاز:آب آشامیدنی، تلفن همراه، شارژر موبایل، کیف کمک های اولیه، دفترچه بیمه، کیسه زباله، میان وعده، وعده های غذایی، داروهای عمومی، کارت شناسایی، کوله پشتی، سوخت ماشین، عینک آفتابی و کلاه نقاب دار برای روزهای آفتابی، نقشه، لباس اضافه، هیزم و ذغال، کبریت یا فندک، کلاه آفتابگیر

کفش مناسب برای پیاده روی، لباس مناسب فصل ( برای مثال بارانی و پانجو برای فصول بارانی)، ظروف شخصی (ترجیحا از ظروف یکبار مصرف استفاده نکنید تا زباله کمتری تولید شود و به محیط زیست آسیبی وارد نشود)، کیسه خواب، چادر و وسایل روشنایی (برای اقامت در شب و کمپینگ در طبیعت)، پاور بانک و سایر وسایل رفاهی که فکر می‌کنید نیازتان می‌شود را با خود ببرید.

در شریط مساعد جوی می‌توانید با هر نوع خودرو تا پای دریاچه برانید اما در شرایط بارندگی وضعیت جاده جنگلی مساعد نخواهد بود و بهتر است با دو خودرو و بصورت گروهی راهی دریاچه ارواح شوید و حتما طناب برای یدک کشی به همراه داشته باشید. 

دیدنی های اطراف دریاچه ارواح

دریاچه ارواح نوشهر در یکی از زیباترین و پرجاذبه‌ترین مناطق شمال کشور قرار گرفته است و در اطراف آن جاذبه‌های طبیعی فراوانی وجود دارد که به همراه بازدید از این دریاچه می‌توانید از آن‌ها نیز دیدن کنید. از جمله این جاذبه‌ها به شرح زیر هستند:

پارک جنگلی سی سنگان در فاصله ۱۷ کیلومتری شمال غربی دریاچه ممرز
دریاچه سد آبیدر یا دریاچه آویدر در نزدیکی جنگل سی سنگان و ۱۳ کیلومتری شمال غربی دریاچه ارواح
آبشار چلندر در نزدیکی روستایی به همین نام و در فاصله ۳۰ کیلومتری شمال غربی دریاچه ممرز
روستای کندلوس در جنوب غربی دریاچه ارواح
دریاچه فراخین یا تالاب فراخین در ۵۰ کیلومتری تالاب ارواح 
دیو چشمه در ۵۰ کیلومتری شمال غربی این دریاچه ارواح نوشهر
تنگه دار نوشهر در ۵۵ کیلومتری شمال غربی دریاچه 
روستای حیرت، دریاچه خضر نبی، آبشار زانوس و بندرگاه نوشهر

بهترین زمان سفر به دریاچه ارواح

بهترین زمان برای بازدید از دریاچه ارواح اواسط بهار و تا اواسط پاییز است.

از آنجایی که مسیر رسیدن به دریاچه خاکی ست و مسیری تقریبا سخت به حساب می‌آید در فصول سرد و در زمان‌های بارش گلی و لغزنده شده و به دلیل خاک نرمی که دارد باتلاقی می‌شود لذا عبور از این مسیر بسیار دشوار و تقریبا غیرممکن می‌شود.بهتر است قبل از سفر میزان بارندگی در منطقه را چک کنید تا خودروی شما در گل و لای گیر نکند. همچنین در شرایط نامساعد منطقه محیط بانی مجوز ورود به هر نوع خودرویی را نخواهد داد.

 

در آخر، مهم‌ترین مسئله که در سفر به دریاچه ارواح و هر سفر دیگری باید به آن توجه کنیم آسیب نزدن به طبیعت و زشت نکردن چهره آن به وسیله زباله است. کار سختی هم نیست کافیست کیسه زباله با خود ببرید و زباله‌ها را در آن بریزید، اما کیسه‌ها را در طبیعت رها نکنید و آن‌ها را به شهر بیاورید.

نظر شما

قوانین ثبت نظر

  • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد
  • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد
  • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید