آبشار ویسادار

آبشار ویسادار

زندگی در روستاهای شمال کشور ایران و فضای آن‌ها با روستاهایی که در نقاط دیگر کشور وجود دارند، تفاوت‌های زیادی دارد. این روستاها در دل طبیعت زیبای شمال کشور هستند و همین مورد زیبایی‌های زندگی روستایی را چند برابر می‌کند. ساکنین این روستاها هم مهمان‌نواز و خونگرم هستند و با روی باز از مسافرین استقبال می‌کنند. در این مقاله قصد داریم درمورد آبشار ویسادار صحبت کنیم که در رضوانشهر استان گیلان قرار دارد.

این آبشار سومین آبشار مرتفع در استان گیلان است و شکل دیواره‌های آن باعث شده که این آبشار در میان آبشارهای دیگر خاص باشد. اگر از سروصدا و آلودگی فضای شهری خسته شده‌اید، پیشنهاد می‌کنیم که با ما همراه باشید تا در مورد این آبشار زیبا اطلاعات بیشتری بدست بیاورید.

فضای اطراف این آبشار امکان گذراندن یک روز خوب با خانواده را برای تمامی مسافرین فراهم می‌کند. ایران دارای 287 آبشار غیر فصلی و 392 آبشار فصلی است. اکثر آبشارهای ایران در استان لرستان قرار دارند ولی تعدادی از آن‌ها مانند آبشار ویسادار، در استان‌های شمالی قرار دارند. اکثر آبشارهای شمال کشور در فصل‌های مختلف فعال هستند.

آبشار ویسادار چه شکلی است؟

جالب است بدانید که این منطقه تا دو سال پیش یکی از مناطق بکر و خالی از آدم بوده است ولی در عرض دو سال گذشته به دلیل معرفی جاذبه‌های طبیعی توسط گروه های طبیعت‌گردی مختلف، و به اشتراک‌گذاری اطلاعات مختلف در مورد این منطقه در فضای مجازی، تبدیل به یکی از مناطق محبوب برای سفر در شمال ایران شده است. این امر به دلیل رعایت نکردن مسائل بهداشتی و زباله ریختن  مسافران، تا اندازه برای این منطقه زیبا زیان به بار آورده و از زیبایی‌های آن کاسته است.

ارتفاع این آبشار 15 متر است و از صخره‌ای به شکل نیم‌دایره بر سنگ سیاهی که دیواره صخره است جاری شده و به پایین می‌ریزد. این دیواره حالت پله پله دارد که جاری شدن آب آبشار از آن، جلوه زیبایی دارد. این آب در خوضچه‌ای در پاین آن می‌ریزد که به دلیل عمق کمی که دارد، بدون نگرانی می‌توان در آن شنا کرد و اثر گرمای هوا را از بین برد.

برای رسیدن به بالای آبشار می‌توانید از پله‌هایی که وجود دارند استفاده کنید.

درخت‌های قدیمی که ریشه‌هایشان از زمین بیرون زده است هم می‌توانند برای شما قابل توجه باشند.

امکانات موجود اطراف این آبشار

روبه‌روی آبشار پلی فلزی تعبیه شده است که می‌توانید از بالای آن محیط اطراف را به خوبی دیده و عکس‌های یادگاری بگیرید تا خاطرات خود را ثبت کنید.

با توجه به افزایش سفر به این منطقه، افراد محلی اقدام به برپایی کلبه‌هایی کردند که در آن‌ها چای، آب جوش و دیگر خوراکی‌های مورد نیاز به فروش می‌رسد و لازم نیست نگران اتمام این مواد باشید.

می‌دانیم که در جنگل‌ها آتش برای پخت و پز و دیگر مصارف نباید درست کرد، به همین منظور در اطراف این آبشار الاچیق‌هایی وجود دارد که می‌تاونید از آن‌ها برای استراحت و پخت کباب استفاده کنید و در کنار خوردن غذا، از جنگل هم محافظت کنید.

چگونه به رضوانشهر برویم؟

رضوانشهر، در میان دریای خزر و رشته‌ کوه‌های تالش قرار و شمال غربی استان زیبای گیلان قرار دارد. در غرب این شهر، شهرستان خلخال و از شمال به دریای خزر راه دارد. از سمت جنوب با منطقه صومعه‌سرا و ماسال و از شرق با بندر انزلی راه دارد و از همه این مناطق تنها چند ساعت فاصله دارد.

میان رشت و رضوانشهر، 62 کیلومتر فاصله وجود دارد. آبشار ویسادار نیز در 16 کیلومتری پره قرار دارد. رضوانشهر دارای مناطق تاریخی و دیدنی است که می‌توانید برای آن برنامه‌ریزی کنید و از دیدن آن‌ها لذت ببرید.

چرا نام این آبشار را ویسادار گذاشته‌اند؟

ویسادار به زبان تالشی یعنی سایه درخت بید و برای رسیدن به آبشار ویسادار از جنگلی پر از درختان بید بلند رد شوید. البته هنوز مشخص نیست که این جنگل دلیل قطعی نامگذاری آبشار به نام ویسادار باشد. برای رسیدن به آبشار، باید حدود 20 دقیقه در جاده‌ای که از میان این جنگل می‌گذرد، رانندگی کنید. در گذشتن از این جنگل اصلا عجله نکنید و از زیبایی‌های جنگل لذت ببرید زیرا فضای آن می‌تواند به شما آرامش دهد.

بهترین زمان سفر به آبشار ویسادار چه زمانی است؟

سفر به مناطق شمالی کشور عزیز ایران، در هر زمانی از سال امکان‌پذیر است و مشکلی را برای شما پیش نمی‌آورد. اما در بازه های زمانی خاصی، طبیعت مناطق شمالی به طرز چشم‌گیری زیباتر می‌شوند. برای بهره‌گیری از این زیبایی‌ها، برای سفر به آبشار ویسادار بهترین بازه میان ماه های فروردین تا آبان است. اماکن سفر به این منطقه در فصل‌های پاییز و زمستان هم امکان‌پذیر است اما به دلیل بارش‌های فراوان باران بهتر است که تجهیزاتی چون پلاستیک برای روی چادر و لباس‌های مناسب مانند بارانی های مناسب را با خود داشته باشید تا برایتان مشکلی پیش نیاید. سفر در این دو فصل شرایط سخت‌تری دارد که اگر بتوانید تجهیزات لازم را فراهم کنید، قطعا به شما خوش خواهد گذشت.

از چه مسیری به آبشار ویسادار برویم؟

به صورت دقیق‌تر، آدرس این آبشار «استان گیلان، شهر رضوانشهر، 16 کیلومتری شهر پره سر، دهستان ییلاقی ارده، نزدیک روستای آوَوییار» است.

برای رسیدن به این آبشار در گیلان، اول باید به سمت رشت برانید و به سمت آستارا مسیر خود را ادامه دهید. از شهرهای بندر انزلی و رضوانشهر بگذرید. پس از 117 کیلومتر، به شهر پره سر می‌رسید. در این شهر به یک سه‌راهی به نام سه راه احمد می‌رسید. به طرف روستایی به نام سِکَرَه سرا یا صیقل سرا بروید. از این روستا و روستای اوَوییار بگذرید. پس از آن به جاده‌ای جنگلی می‌رسید که به روستای لمیر می‌رسد. در میانه راه، به محل قرار‌گیری آبشار ویسادار می‌رسید.

لازم به ذکر است که جاده‌ای که به آبشار منتهی می‌شود، یک سومش آسفالت و بقیه آن خاکی است. پس از به همراه داشتن تجهیزات مختلف و سلامت ماشین خود اطمینان حاصل کنید.

این آبشار چقدر از مراکز شهرهای اطراف فاصله دارد؟

نزدیک‌ترین شهرها به این آبشار، رشت با 100 کیلومتر فاصله، رضوانشهر با 17 کیلومتر فاصله و تالش با 30 کیلومتر فاصله است.

سعی کنید قبل از سفر، مسیرهای رسیدن به این شهرها را بررسی کنید تا در صورت ایجاد مشکل اضطراری بتوانید خود را در اسرع وقت به یکی از این شهرها برسانید.

نظر شما

قوانین ثبت نظر

  • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد
  • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد
  • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید