آبشار خور

واژه خور مخفف کلمه خورشید می باشد. روستای خور در ارتفاعات 2800 متری در دامنه غربی قله گندم چال آرمیده. این آبشار با ارتفاع 50 متری یکی از پر اهمیت ترین جاذبه های طبیعی این منطقه به شمار می رود و به لطف داشتن آب و هوایی منحصربه فرد و طبیعتی اعجاز گونه نظر بسیاری از علاقمندان به طبیعت و زیبایی را به خود جلب می کند .

این آبشار از روستای خور، تقریبا دو کیلومتر فاصله دارد. با پیاده‌روی ۳۰ الی ۴۵ دقیقه‌ای از میان درختان سیب ترش، گوجه‌سبز، زردآلو و گیلاس و در مسیری مملو از چشم‌اندازهای زیبا، می‌توان به این آبشار دسترسی داشت. در فصول سرد سال به‌علت سردی هوا، آب آبشار یخ می‌زند و منظره‌ای دیدنی را خلق می‌کند.

ماجراجویی در آبشار خور

فرود از آبشارها یکی از هیجان انگیز ترین فعالیت هایست که به تازگی در بین ماجراجویان و طبیعت گردان رونق زیادی پیدا کرده است. اما همه آبشارها برای این ورزش حرفه ای مناسب نیستند.

اگر تصور می کنید که فرود از آبشار همان آبشار نوردی است، کاملا در اشتباه هستید. این دو ورزش کاملا با هم تفاوت دارند و برای هر کدام تجهیزات متفاوتی نیاز است. آبشار نوردی در واقع شکلی از یخ نوردی است که به جای صخره های مرتفع یخی، بر روی آبشارهای یخ زده در فصل زمستان انجام می شود. در واقع، در ورزش آبشار نوردی شما باید آبشار را صعود کنید نه اینکه از آن به پائین بیایید.

در آبشار نوردی، شما به تجهیزاتی همچون تبر مخصوص یخ نوردی، یخ شکن، کفش های مخصوص یخ نوردی که در جلویشان میخ دارند و … نیاز خواهید داشت.

در طرف مقابل، فرود یکی از شاخه های ورزش دره نوردی است که به دو دسته فرود از صخره ها و فرود از آبشارها تقسیم می شود. در این فعالیت هیجان انگیز شما از بالای آبشار توسط تجهیزات حرفه ای این ورزش، به سمت پائین فرود خواهید آمد و البته سر تا پایتان خیس خواهد شد. 

در گذشته در مجاورت تمامی مسیر، نهری کوچک ولی بسیار زیبا جریان داشت که امروزه به وسیله یک کانال زیر زمینی کوچک هدایت می شود. البته در میانه های مسیر، دریچه هایی را تعبیه کرده اند که آب را از آن ها به سمت باغ های روستای خور هدایت می کنند. با وجود اینکه این رودخانه کوچک را درون لوله کرده اند، اما باز هم مسیر رسیدن به آبشار، بسیار سرسبز و خرم است و یکی از مسیرهای طبیعت گردی مشهور در اطراف تهران محسوب می شود.

فعالیت هیجان انگیز فرود از آبشار خور

آبشار خور یکی از بهترین آبشارها هم برای فرود از آبشار و هم برای آبشار نوردی است. هر ساله صخره نوردان بسیاری به منظور فرود از این آبشار به روستای خور سفر می کنند. فراموش نکنید که برای فرود از آبشار باید آموزش های لازم در این زمینه را دیده باشید و با تجهیزات کامل این کار را انجام دهید. 

خودتان را برای خیس شدن آماده کنید، اینجا از سر تا پایتان خیس خواهد شد. هیجان فرود از آبشار در حالی که آب از سر و رویتان پائین می رود، مطمئنا آدرنالین خونتان را هم افزایش می دهد. البته اگر قصد فرود از آبشار را نداشته باشید هم حوصله تان سر نخواهد رفت. آب بازی در پای آبشار، تماشای چشم اندازهای زیبای اطراف آبشار و پهن کردن بساط پیکنیک در طبیعت زیبای روستای خور، خاطرات بسیار خوشی را برایتان رغم خواهد زد.

علاقه مندان به ورزش یخ نوردی و آبشار نوردی هم در فصل زمستان به این مکان سفر می کنند. در این فصل به دلیل سرمای بیش از حد هوا، آبشار یخ می زند و محل مناسبی را برای یخ نوردی ایجاد می کند. همچنین قله ۳۶۰۰ متری گندم چال هم در مجاورت روستای خور قرار دارد. هر ساله کوهنوردان بسیاری برای صعود به این قله، به روستای خور سفر می کنند.

بهترین زمان سفر به آبشار خور


آبشار خور در ارتفاع ۲۸۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد، بنابراین در طول فصل تابستان آب و هوایی بسیار خنک بر فضای اطراف آن حاکم است. این آبشار، محل مناسبیست برای کسانی که قصد فرار از گرمای تابستان را حتی برای فقط یک روز دارند. بهترین فصل سفر به این منطقه، فصل تابستان است. البته علاقه مندان به ورزش یخ نوردی، در طول فصل زمستان به این مکان سفر می کنند.

مسیر دسترسی به آبشار خور


به منظور سفر به آبشار خور، وارد جاده چالوس شوید و پس از حدود ۱۷ کیلومتر و قبل از رسیدن به سد کرج، وارد مسیر فرعی خوزنکلا شوید. پس از حدود ۱۵ کیلومتر به روستای خوزنکلا خواهید رسید، راه سمت چپ به سمت خوزنکلا و راه سمت راست به سمت روستاهای سیجان و خور می رود. هنگامی که به ورودی روستای سیجان رسیدید هم مسیر سمت چپ را ادامه دهید تا سرانجام به روستای با صفای خور برسید. مسیر دسترسی به روستای خور، مسیری پیچ در پیچ ولی بسیار زیباست. با حدود ۴۵ دقیقه پیاده روی از روستای خور، به آبشار خور خواهید رسید.

سخن نهایی


فرود از آبشار، فعالیتی بسیار هیجان انگیز است که خطرات خاص خودش را دارد. اگر قصد انجام این فعالیت در آبشار خور یا هر آبشار دیگری را دارید، حتما با مربیان حرفه ای این ورزش همراه شوید. رعایت نکات ایمنی، دقت و احتیاط کامل، پرهیز از شوخی های نا به جا و عمل کردن به نکات مربیان، می تواند ماجراجویی هیجان انگیز و در عین حال امنی را برایان رقم بزند.

 

نظر شما

قوانین ثبت نظر

  • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد
  • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد
  • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید