دشت گل های بابونه

«جنگل فندقلو» که با گویش محلی «مشه» خوانده می‌شود محدوده جنگل فندقلو از شرق خانقاه علیا، واقع در مسیر جاده بین شهری نمین-آستارا شروع شده و با جهت شمال غربی-جنوب شرقی، در شرق روستای حور خاتمه پیدا می‌کند. فاصله جنگل فندقلو تا اردبیل ۳۹ کیلومتر، تا آستارا ۶۷ کیلومتر و تا تهران ۶۲۶ کیلومتر است.

مسیر دسترسی به جنگل فندقلو

مسیر گردنه حیران
اگر از آستارا به‌سمت اردبیل حرکت می‌کنید و حدود ۲۰۰ متر قبل از تونل حیران، وارد یک جاده فرعی در سمت راست جاده منتهی به تونل شوید. این جاده فرعی از بالای تونل رد می‌شود و بعد از حدود یک کیلومتر به یک دوراهی می‌رسد که در آنجا جاده سمت راست دوباره به جاده اردبیل وصل می‌شود و جاده سمت چپ راه رسیدن به ایستگاه بالایی تله‌‌کابین، رستوان حیران و بعد از آن جنگل فندقلو است.

مسیر شهر اردبیل 
سه راهی جاده اردبیل به شهر آستارا در نزدیکی شهر نمین قرار دارد. در این مسیر و قبل از رسیدن به شهر نمین، بعد از جایگاه CNG نمین یک جاده فرعی وارد روستای «دودران» می‌شود. همین جاده را ادامه دهید تا به خانقاه سفلی و بعد از آن روستای آرپاتپه برسید. در روستای آرپاتاپه در چهارراه به‌سمت چپ بپیچید و در ادامه بعد از حدود چهار کیلومتر به پارکینگ فندقلو می‌رسید.

مسیر کوه پیمایی
با توجه به موقعیت کوهستانی منطقه، مسیرهای راهپیمایی متعددی برای رسیدن به جنگل فندقلو وجود دارد؛ ولی در این میان مسیرهای دریاچه سوها و آبشار لاتون بهترین مسیرهای کوهنوردی محسوب می‌شوند. توقف‌گاه هر دو مسیر آبگرم «مشه سویی» است.

مکان های  دیدنی و تفریحات جنگل فندقلو

دشت گل های بابونه

دشت‌ها و مراتع فندقلو در فصل بهار پوشیده از گل‌های زیبا و خوشبوی بابونه می‌شوند و مناظری شگفت‌انگیز و رویایی را رقم می‌زنند. هر ساله در اواخر خرداد جشنواره گل‌های بابونه در این پهنه سپیدپوش برگزار می‌شود و گردشگران داخلی و خارجی زیادی در این زمان به جنگل فندقلو سفر می‌کنند.

علاوه بر بابونه گل‌های دیگری همچون سوسن، نسترن، پامچال، خاس، بنفشه و … نیز در دشت‌های فندقلو می‌رویند که در کنار گل‌های بابونه زیبایی خاصی را به چشمان گردشگران و دوستداران طبیعت هدیه می‌کنند.

جنگل درختان فندقلو

دلیل اصلی نام‌گذاری این منطقه وجود درخت‌های بسیار فندق می‌باشد. این منطقه جنگلی به جز درختان فندق از درختان دیگری مانند بلوط، راش، ممرز و … نیز برخوردار است که همین تنوع درختان و پوشش گیاهی این منطقه باعث شده است در فصل‌های مختلف سال جنگل فندقلو مانند یک تابلو نقاشی زیبا باشد.

همچنین درختان میوه‌ای مانند سیب، بادام، انجیر و … نیز به صورت خودرو و جنگلی در این منطقه وجود دارند.

پیست اسکی و تله کابین جنگل فندوقلو

از جمله تفریحات جنگل فندقلو می‌توان به پیست اسکی روی چمن اشاره کرد. ارتفاع این پیست زیبا به ۱۷۰۰ متر از سطح دریا می‌رسد و از نظر استاندارد مورد تایید است.

تله‌کابین حیران فندقلو یکی از مهیج‌ترین تفریحات این منطقه محسوب می‌شود. خط تله کابینی که یکی از استاندارترین خطوط تله‌کابین کشور نیز به حساب می‌آید و می‌تواند در مسیری به طول ۱۷۵۲ متر، ۱۳۵۰ نفر را در یک ساعت جابه‌جا کند.

تله‌کابین حیران ۳۰ کابین ۶ نفره معمولی دارد. همچنین سه کابین ویژه VIP نیز با امکاناتی از قبیل صندلی های مبله چرمی، سیستم پخش موسیقی، یخچال با وسایل پذیرایی و شیشه‌های دودی از مسافران پذیرایی می‌کند.

آبگرم مشه سویی

تصور کنید در میان درختان و فضای جنگلی و در هوایی مه آلود قدم بزنید و به چشمه‌ای با آبی گرم و انرژی بخش برسید. یکی دیگر از جاهای دیدنی جنگل فندقلو که گردشگران بسیاری را به خود جذب می‌کند، آبگرم مشه سویی می‌باشد. این آبگرم که در ۸ کیلومتری فندقلو و بین روستاهای آلادیزگه و گیلده، در وسط جنگل و در ارتفاع ۶۳۰ متری قرار دارد از خواص درمانی زیادی برخوردار است که مهمترین آنها درمان انواع کمر درد و پا درد می‌باشد. مسیر دسترسی به این آبگرم زیبا در اعماق جنگل نیاز به پیاده‌روی و کوهنوردی و جنگل‌نوردی دارد.

گونه های جانوری جنگل فندقلو

از جمله گونه های جانوری این بهشت زیبا گوزن‌های وحشی می‌باشند. در سال ۱۳۸۸ مرکزی جهت نگهداری و تکثیر گونه‌های وحشی از گوزن در این منطقه از ایران تاسیس شد. در ابتدا این مرکز دارای ۱۲ راس گوزن وحشی یا همان مرال بود و در حال حاضر تعداد آنها به ۳۰ راس رسیده است.

این گوزن‌ها در محوطه‌ای حفاظت شده قرار دارند و در سفر به جنگل فندقلو می‌توانید آنها را از پشت حصارها بازدید نمایید. از دیگر حیواناتی که در این جنگل زندگی می‌کنند، می‌توان به روباه، گرگ، خرس قهوه‌ای، سمور، قرقاول، عقاب، کبک، مار و … اشاره نمود.

بهترین زمان سفر به جنگل فندقلو

جنگل فندقلو به‌علت قرار گرفتن در ارتفاعات، دارای تابستانی بسیار خنک و مطبوع و زمستانی سرد و مرطوب است. این جنگل جزو مناطق سردسیر استان اردبیل محسوب می‌شود. بنابراین اگر از گرمای هوای تابستانی به تنگ آمده‌اید، بار سفر را به سوی این جنگل زیبا ببندید. علاوه بر این  این منطقه دو بهار دارد، یکى از ابتداى فروردین تا پایان خرداد و دیگرى از مهر تا آبان. جنگل فندق در این فصول استعداد پرورش صد نوع گل از جمله بوماداران و بابونه را دارد.

تجربه کمپ کردن آن هم در جنگل انتخاب خیلی از افرادی است که به دنبال هیجان هستند و نمی‌گذارند روال عادی زنگ آن ها در خود غرق کند. حتی برای یک بار هم که شده این ریسک را بکنید و همراه با دوستانتان شبی را در میان جنگل کمپ کرده و شب را در چادر صبح کنید و صبح خود را با صدای گنجشکان و منظره سرسبز جنگل و گل‌های وحشی آغاز کنید

 

 

 

نظر شما

قوانین ثبت نظر

  • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد
  • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد
  • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید