بلند ترین آبشار استان مازندران

 این آبشار از تنگه‌ای با نام تنگه الیاس سرچشمه می‌گیرد و پس از عبور از میان کوهی هرمی‌شکل به سمت پایین جاری می‌شود. شاهان‌دشت یک آبشار چندطبقه است که به صورت پی‌درپی سرازیر شده و در نهایت یک آبشار بلند با ارتفاع حدود 180 متر را تشکیل می‌دهد. آخرین طبقه این آبشار 51 متر ارتفاع دارد.

آبشار شاهان‌دشت،  بلندترین آبشار مازندران می باشد و در سال 1390 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

مسیر دسترسی به آبشار شاهاندشت 

برای رسیدن به آبشار شاهاندشت دو مسیر وجود دارد:

مسیر اول: جاده هزار، نرسیده به شنگلده، جاده روستای شاهاندشت. پارک ماشین در کنار رودخانه هراز صورت می‌گیرد و از آنجا تا مکان آبشار حدود ۴۵ دقیقه پیاده‌روی می‌طلبد.
مسیر دوم: جاده هزار، نرسیده به شنگلده، گذر از پل روستای وانا، جاده روستای شاهاندشت، پارکینگ شاهاندشت. از محل پارک تا آبشار حدود ۱۵ دقیقه پیاده‌ باید بروید که این مسیر مناسب‌تر و پرترددتر است.

بهترین زمان برای بازدید از آبشار شاهان‌دشت

بهترین زمان اواسط بهار تا اوایل پاییز می‌باشد. در دو فصل بهار و تابستان آب‌وهوای منطقه مناسب بوده و طبیعت‌ نیز در زیباترین حالت خود به سر می‌برد. 

جاذبه های گردشگری آبشار شاهاندشت 

قلعه ملک بهمن 

در بالای آبشار شاهاندشت قلعه ملک بهمن که به قلعه ملکه قلاع یا ملک بهمن مشهور است، قرار دارد. این قلعه از عظیم‌ترین قلاع کوهستانی البرز ایران به شمار می‌آید که از سنگ و ساروج ساخته‌ شده است. بنای قلعه را روی صخره‌ای حدود ۲۲۰ متر بالاتر از سطح اراضی شاهاندشت، از لاشه سنگ‌های بزرگ و کوچک و ملات گچ و ساروج ساخته‌اند که به‌صورت طبقه طبقه و شامل اتاق‌ها و قسمت‌های مختلف ساختمانی است.

غار الیاس تنگه و غار کبوتر کلی و دشت شونا و تخته سنگی و خانه‌های تاریخی و گلی و همچنین امامزاده الیاس و چشمه خوزک و تکیه شاهاندشت از مهم‌ترین جاذبه‌های دیدنی و گردشگری این روستا است.

برای بازدید از آبشار شاهاندشت باید به نکات زیر توجه کنید

آبشار شاهان‌دشت مناظری بسیار زیبا از طبیعت اطراف را به نمایش گذاشته و مسیرهای پیاده‌روی جذابی دارد. حتما کفش مناسب به همراه داشته باشید تا بتوانید مسیرهای موردنظر را به راحتی طی کنید.
اگر قصد آب‌تنی دارید، حتما یک دست لباس اضافه به همراه داشته باشید.
در محدوده آبشار شاهان‌دشت امکانات رفاهی خاصی وجود ندارد. اگر قصد بازدید از این منطقه را دارید، مواد غذایی و آب آشامیدنی به مقدار کافی به همراه داشته باشید. می‌توانید کالاهای موردنیاز خود را از مغازه‌های روستا نیز خریداری نمایید.
آبشار شاهان‌دشت در یک منطقه کوهستانی واقع شده است. از این رو، بازدید از این آبشار برای سالمندان و افرادی که از درد پا یا درد زانو رنج می‌برند، چندان مناسب نمی‌باشد.
در اطراف آبشار مکان‌های زیادی برای نشستن وجود ندارد. اگر در تعطیلات آخر هفته به شاهان‌دشت می‌روید و قصد اتراق دارید، صبح زود حرکت کنید تا بتوانید مکان مناسبی را برای نشستن پیدا کنید.
دقت داشته باشید که شاهان‌دشت یک آبشار مرتفع و پرآب است و احتمال سقوط سنگ‌های لغزان وجود دارد. بنابراین، هرگز زیر آبشار نایستید و این نکته را به همراهان خود نیز یادآوری کنید.
اگر اهل عکاسی هستید، دوربین خود را فراموش نکنید. آبشار شاهان‌دشت سوژه‌های بسیار زیبایی را در مقابل چشمان شما قرار می‌دهد. اگر می‌خواهید تمامی طبقات آبشار را در قاب دوربین خود داشته باشید، می‎توانید بر روی پل فلزی وارنا بایستید و مشغول عکاسی شوید.
بسیاری از افراد آبشار شاهان‌دشت را به عنوان مقصد طبیعت‌گردی یک روزه انتخاب می‌کنند. اگر قصد اقامت در این منطقه را دارید، می‌توانید در مهمان‎سراهای اطراف روستا اقامت داشته باشید یا در روستای شاهان‌دشت چادر بزنید و شب را در یک محیط باز سپری کنید.

سخن پایانی


روستای شاهاندشت، تنها گوشه ای از قدمت چندین هزار ساله مازندران است. زیبایی های طبیعی این منطقه، آبشار مرتفع و زیبای شاهاندشت و قلعه تاریخی ملک بهمن در کنار هم، یکی از جاذبه های مهم گردشگری نزدیک به تهران را خلق کرده اند. امید است که با رعایت موارد مربوط به محیط زیست و گردشگری پایدار، زیبایی های این منطقه را برای آیندگان حفظ کنیم.

 

نظر شما

قوانین ثبت نظر

  • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد
  • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد
  • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید