قله طلا سرخ ترین کوه ایران

قله طلا کجاست؟

  قله زیبای طلا از بلندیهای جنوب شرق ورامین و حدود ۲۰ کیلومتری پیشوا است. یک سمت این قله ارتفاعات دشت ورامین و سمت دیگر دشت مکرش قرار دارد. کوه سرخ مسیر طولانی و طالقت فرسایی دارد ولی این چکاد کویری به تپه های رنگی چشم نواز زیبا و دره های فرسایش شده از بارشهای فصلی آراسته است. درصورت پاک بودن هوا تمامی مناطق اطراف، در سمت شمال شهر شریف آباد، شهرک های صنعتی و جاده تهران مشهد، در غرب شهرهای پیشوا و ورامین و قرچک و روستاهای اطراف و در جنوب جاده قم به گرمسار و خط آهن تهران مشهد و در شرق بیابان های دیدنی و بکر مشاهده میشود. طول مسافت رفت و برگشت حدود 20 کیلومتر است. پیشنهاد می کنیم حتما با راهنما به این قله صعود کنید.

قله سرخ یا قله طلا به قدری زیباست که میتوان عکس هایی زیبا و خاطره انگیز گرفت و از تماشای آن ها لذت برد.

مسیر قله طلا

مسیر صعود به قله طلا ورامین

قله طلا دو مسیر اصلی صعود دارد: مسیر شرقی و مسیر غربی (مسیر یال سرخ) که مسیر غربی حدود 2 کیلومتر طولانی تر می باشد. قله طلا جانپناه ندارد و آخرین آب آشامیدنی در روستای شورقاضی قرار دارد. آنتن دهی موبایل در بیشتر مسیر وجود دارد پس نگران نباشید پیشنهاد میکنیم ماشین ها را در روستای شورقاضی پارک کنید زیرا اخیرا ماشین های کوهنوردان مورد سرقت و آسیب دزدان قرار گرفته است پس مراقب باشید.

قله طلا

آدرس قله طلا

آدرس (مسیر دسترسی از تهران): بزرگراه آزادگان شرق، بزرگراه امام رضا (جاده مشهد)، شریف آباد، جاده پیشوا، بعد از جلیل آباد، جاده روستای شورقاضی در سمت چپ. حدود 2 کیلومتر بعد از روستای شورقاضی از سمت راست وارد جاده خاکی قله طلا می شوید.

روستای شور قاضی

 روستای شور قاضی از توابع شهرستان گرمسار است. این روستا در جنوب غربی ایوانکی واقع شده و تا این شهر ۲۴ كيلومتر فاصله دارد. و از طرفي هم حدود ۱۲ كيلومتر با بخش جديد التاسيس جليل آباد از توابع شهرستان پیشوا فاصله دارد و مي توان گفت از روستاهای مرزی شهرستانهای گرمسار و پيشوا مي باشد.

پس از رسیدن به روستای شورقاضی با خروج از جاده آسفالت و طی مسافتی در یک جاده خاکی به مبدا صعود که فضایی مسطح بر فراز دره رودخانه فصلی شورقاضی است، خواهید رسید. پس از یک ساعت دره پیمایی ارتفاع گیری شروع می شود. مسیر صعود به قله طلا دارای فراز و نشیب های زیادی است و به همین دلیل مسیر رفت و بازگشت آن از نظر زمانی تفاوت زیادی نخواهد داشت.پس از طی مسافتی حدود ۷ کیلومتر به منطقه یال سرخ خواهید رسید که امتداد آن به قله طلا ختم می شود.

کوه سرخ

فاصله این قله (طلا) از تهران

مسافت قله سرخ از تهران میدان آزادی 80 کیلومتراست که تقریبا  1.5 ساعت طول می کشد.

در مقاله زیر، میتوانید درباره کوه های ایران اطلاعات بیشتری کسب کنید.

لیست معروف ترین کوه های ایران + عکس و آدرس

عکس های قله طلا

اگر تا به حال به این قله صعود نکردید با دیدن عکس های زیبا و بی نظیر این قله وسوسه خواهید شد، با دیدن این قله میتوانید سفر کوتاهی به جنوب ایران داشته باشید.

قله طلا

قله های ورامین

علاوه بر قله طلا  دیگر قله کویری مهم این منطقه ، قله زیبا و حفاظت شده سیاه کوه به ارتفاع ۱۸۵۰ متر در کنار قصر (کاروانسرا) معروف بهرام است که بر عکس دهه های گذشته (متاسفانه) در سال‌های اخیر به دلیل نظامی بودن منطقه امکان صعود و بازدید آن ناممکن شده است.

بهترین فصل صعود به قله طلا


به دلیل گرم بودن این منطقه و نبود آب آشامیدنی بهترین فصل صعود به این قله بین ماه های مهر تا اردیبهشت است.خاک رسی که در منطقه وجود دارد به گونه ای است  که در روزهای بارانی با تشکیل باتلاقها و گل شدن صعود را دشوار می کند اگر یکی دو روز قبل و خصوصا شب قبل از برنامه در منطقه بارندگی بوده باشد، اجرای برنامه به هیچ عنوان توصیه نمی شود چون مسیر گل و شل شده و حسابی اذیت می شوید. به دلیل وجود دره های پر شیب و پیچیدگی های مسیر ، این قله را باید با راهنمای محلی و یا با داشتن نقاط مطمئن جی پی اس صعود کرد.  

قله طلا

قله طلا یکی از قله های کمتر شناخته شده است که زیبایی چشم نوازی دارد اگر قبلا به این قله صعود نکردید پیشنهاد می کنیم برای یک بار هم شده از این قله بازدید کنید فقط به خاطر داشته باشید که بی زباله در کوهستان قدم بردارید و مانند تمام مناطق، در صورت حضور در منطقه، حریم شخصی منازل روستاییان و مردم محلی هر منطقه را محترم بشمارید.

آب و هوای 8 اسفند 1402
نیمه ابری
نیمه ابری

بیشترین دما

کمترین دما

-1°

دمای حسی

-5°

سرعت باد

23 km/h

جهت باد

غرب شمال غرب

نظر شما

قوانین ثبت نظر

  • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد
  • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد
  • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید