قله سبلان

درباره کوه سبلان

سبلان با ۴۸۱۱ متر بلندی از سطح دریا، سومین کوه بلند ایران است که در شمال غرب این کشور و در استان اردبیل قرار دارد.

سبلان سومین قلهٔ بلند ایران پس از دماوند و علم کوه و یکی از ۱۵۱۵ قله بسیار برجستهٔ جهان به‌شمار می‌رود. سبلان یک کوه آتشفشانی نیمه فعال است که در مرحلهٔ فومرولیو بوده و در بالای قله آن دریاچه کوچکی قرار دارد. سبلان به خاطر آبگرم‌های طبیعی دامنه کوه، طبیعت تابستانی زیبا و پیست اسکی آلوارس مورد توجه گردشگران است. همچنین برخی کوه سبلان را محل بعثت پیامبر ایران (زرتشت) می‌دانند. نمونه‌ای از آن در کتاب چنین گفت زرتشت، اثر نیچه، مشاهده می‌شود که به پایین آمدن زرتشت از کوه سبلان اشاره کرده‌است. و از این نظر مکانی مقدس و مورد احترام است که حتی در میان بومیان و عشایر منطقه به نام آن قسم یاد می‌شود.

 

مسیرهای صعود

  1. مسیر شمال‌شرقی (مسیر رایج - آبگرم شابیل)
  2. مسیر غربی (دریاچه قره گل)
  3. مسیر جنوبی (پیست اسکی آلوارس)

جاذبه های گردشگری سبلان

سبلان علاوه بر دریاچه، چشمه های اب گرم فراوانی دارد که یکی از معروف ترین آن ها چشمه شابیل است. فاصله سرعین تا پیست اسکی الوارس تنها ۲۴ کیلومتر است. این پیست اسکی از پر جاذبه ترین جاهای دیدنی سرعین است که هم تله سیژ دارد و هم دشت های سبز و پرگل و هم ابشار و رودخانه. پل معلق مشکین شهر در فاصله ی ۵۸ کیلومتری کوه سبلان واقع است. این پل طولانی ترین پل معلق خاور میانه محسوب می شود و در ارتفاع ۸۰ متری قرار دارد. دریاچه ی ات گولو در شیروان دره واقع است و همچنین چشمه ی اب گرم قینرچه از دیگر جاذبه های سبلان هستند.

فاصله ی مشکین شهر تا سبلان بسیار کوتاه است لذا می توانید برای راحتی کار در مشکین شهر اقامت داشته باشید. حتی در سرعین هم می توانید هتل رزرو کنید. سرعین هتل های ۴ ستاره ای دارد که برای اقامت گزینه های مناسبی هستند. اما بسیاری از کوهنوردان حرفه ای در این مناطق به برپایی کمپ می پردازند.

پوشش گیاهی

 گیاهانی مثل انواع زرشک، سیر، میخک، گل سرخ، روناس، گل گاو زبان و آلاله، زنبق و لاله در دامنه‌ سبلان می‌رویند.

گوناگونی جانوری

خرس قهوه‌ای، راسو، روباه، شغال،‌خرگوش، قرقی، جغذ، هدهد، چکاوک، پرستو، چلچله، کلاغ، عقاب طلایی و گراز

راهنمای صعود به قله

مشاهده

نظر شما

قوانین ثبت نظر

  • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد
  • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد
  • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید